Dopřej si to! Od 14. do 17.7. je na www.pachamama.cz VELKÁ LETNÍ SLEVA 20% na vše. Váš kód: leto20.

O vztazích, osobních volbách a menopauze

O přechodu se říká, že umí se vztahy zacloumat. Jak s kterými. Pokud za ten nejdůležitější považujete vztah sama k sobě, pak máme dobrou zprávu – psycholožka Klára Trávníčková tvrdí, že ten se v menopauze může zásadně zlepšit.

Kláro, máš bohatou praxi v práci se ženami, dokážeš shrnout, jak se jim v menopauze mění vztahy?

Změnu ve vztazích ve zralém věku předznamenává jiné dramatické období v životě ženy, a tím je první hormonální bouře v pubertě. Když se z dívenky stává mladá žena, končí jedno období vztahování a začíná druhé – v pubertě často upřednostníme své vztahové JÁ nad svou autenticitou a některé silné rysy raději upozadíme ve prospěch toho, co společnost od ženy očekává.

Může to spustit zdánlivě nevinná otázka „prosím tě, nebojí se tě ty chlapi?“, a mladá žena raději utlumí svou silnou energii, přehlédne své potřeby a jde naproti šanci navázat trvalý vztah, vdát se, zkrátka rozmnožit se. Vztahy s ostatními tak upřednostní před vztahem sama se sebou.

_DSC8601Podobná bouře transformuje ženu středního věku do zralé ženy. V perimenopauze je pro ni najednou těžší zametat věci pod koberec kvůli harmonii ve vztazích. Některé věci ji začnou hodně štvát, vnitřní hlas, který možná kdysi dala stranou, aby měla dobré vztahy, je čím dál hlasitější.

Zároveň se v této době otevírá řada neukončených záležitostí, třeba i z raného dětství, a já si začínám říkat, sakra, jak oni to se mnou mluví - nejen partner, i lidé v obchodě, děti, možná poprvé v životě i rodiče.
Začnou se objevovat situace typu „já si chci udělat volný víkend, prostě to potřebuju“, i když dřív žena prostě upekla bábovku a jela na návštěvu k příbuzným, protože dobré vztahy je třeba pěstovat únava neúnava.

Ženy se až nepoznávají a diví se, proč jim tolik situací vadí, vždyť dřív je neřešily.  Natož pak jejich okolí, to jim umí dát výrazně znát, že se mění, že jsou rozbité, co se to s nimi propána děje. Těžko je za to vinit, když ženy donedávna ani nevěděly, že nějaké potřeby mají, natož aby si říkaly o jejich naplnění.

MenopauzaTohle je vztahově těžká chvíle. Některé ženy taková změna děsí a dokonce touží po tom, aby byly zase jako dřív.

Nejsilněji se to asi projevuje v partnerství?

Oblast partnerských vztahů halí romantická iluze o lásce, která nepodléhá (hormonálním ani jiným) změnám. Obecná představa je „žili šťastně až do smrti“, přičemž nic není pravdě vzdálenější, pokud se partneři vztahu aktivně nevěnují. Druhá obecná představa je, že si vztahy vybíráme na základě zdravého rozumu, kterým je také máme pod kontrolou.

To je velmi naivní, protože na výběr partnera má obrovský vliv nevědomý psychický materiál, který jsme nasbíraly především v naší původní rodině, už od miminka. Základní vztah sama k sobě si tvoříme podle toho, jak se k nám vztahovali rodiče a pečovatelé a jak zacházeli s naším tělem. Tam je kořen toho, jak vidíme a tvoříme vztahy s ostatními.

Například pokud o mě pečovala emočně nezralá osoba a při přebalování se mnou zacházela necitlivě nebo odtažitě, s nedostatečnou vřelostí, obtěžovalo ji to. Moje tělo tím odmala dostávalo zprávu, která se do něj zapsala: moje potřeby nejsou důležité, možná jsou i hnusné, nesmím s nimi obtěžovat, nejsem dostatečně dobrá. A jak tohle ovlivní tvorbu partnerských vztahů, to si umíte představit.

Menopauza 01Propisuje se do nás i to, jaký vztah měli naši rodiče. To je velmi silný vzorec, podle kterého si vybíráme důležité lidi našeho života, i když si to často neuvědomujeme. A pak přijde perimenopauza a tyhle podvědomé vzorce mohou vylézat do vědomí a je to, jak když se zvíří kal, který do té doby klidně spočíval na dně. Ozve se silný nespokojený hlas, „proboha, v čem to žiju, jak se mnou ten partner zachází, odkud to vlastně znám?“ Ten se těžko potlačuje a může vést k zásadním partnerským krizím i k rozvodu.

Když ten hlas žena vyslyší, co ji pak čeká? To se máme všechny na prahu padesátky rozvádět?

Určitě ne. Možností je víc a my tu nejsme od toho, abychom soudili jakoukoli osobní volbu. Můžeme ve vztahu zůstat a neodcházet – a nikdo nemá právo na tuto volbu nahlížet jako na horší. Tedy pokud je to vědomá volba, to mi přijde nejdůležitější. Náš dobrý vztah k sobě vyžaduje, abychom si byly vědomé, proč zůstáváme nebo odcházíme, jaké k tomu máme motivace a důvody.

Často v tom hraje roli zodpovědnost za emocionální pohodu v rodině, které tradičně padá na ženy. Jako by to, jak se cítí druzí členové rodiny, byla jen ženina práce. Ale jí na to dochází síla, má své fyzické i psychické změny, je toho i tak hrozně moc. Může se stát, že jí dojde síla i chuť emočně opečovávat někoho jiného. Nemá už kapacitu se tvářit, že je všechno v pohodě a uhlazovat situace v rodině, aby se třeba emočně nezralý tatínek nerozčílil. A tatínek se začne divit a krize je na světě. Natož, když si maminka navíc nastaví hranice.

Menopauza 06Chce po partnerovi věci, které nikdy nechtěla! Začne mluvit o svých potřebách, které za celé manželství nikdy nezazněly! Které možná ani není schopný naplnit – ale ony jsou stejně tak silné, že s nimi žena musí ven.

To zní jako patová situace, co s tím?

První krok je přimout, že se něco děje, a být sama k sobě laskavá. Uvědomovat si to, ale nezlobit se na sebe, nebýt na sebe tvrdá, nechtít hned změnu za každou cenu. Trvalou změnu totiž snáz dosáhneme laskavostí.

Pokud jste v takové situaci, zkuste se podívat se na svá životní rozhodnutí s laskavostí a pochopením sama k sobě. Nebývá to jednoduchá chvíle, ale nakonec nezbývá, než akceptovat realitu takovou, jaká je, a říct si ano, tehdy jsem to líp neuměla, dělala jsem to nejlepší, co jsem dokázala.

Až pak přichází čas na komunikaci s partnerem, popsat, co se změnilo, co potřebuju, jak teď věci prožívám. Naučit se komunikovat efektivně je výzva a zase, je fajn nesoudit se za to, když mi to hned napoprvé nejde, když se vztekám a vyčítám. Jako malé nás učili emoce spíš potlačovat než férově vyjádřit, proto potřebujeme víc pokusů, zkoušet to znovu a znovu, hledat způsoby přijatelné pro oba, tak, abych partnera zbytečně nezraňovala.

Přes veškerou snahu partner či okolí nemusí změny ani tak přijmout a pak je na nás, jestli dáme přednost vztahu samy k sobě nebo k druhým – pokud dojde až na tak extrémní volbu. Ale život není černobílý, vztahy se proměňují, transformují, někdy nečekaným způsobem.

Menopauza 07Je tam velká možnost renesance stávajících vztahů a velikánský potenciál pro oba v páru. Jako vše, co se děje v období změn, i nové potřeby ve vztazích s sebou přinášejí příležitost a vztah se může zásadně proměnit k lepšímu pro oba.

Menopauza má vůbec obrovský potenciál přinést do vztahů nové impulsy. Když je žena autentická a mluví, je tu obrovská naděje, že se její vztahy někam posunou. Zato potlačování menopauza nepromíjí a může vést až k důsledkům v podobě psychických i fyzických zdravotních problémů.

Co když je to tak, že všechny příznaky menopauzy jsou psychosomatické volání našeho těla i duše po autenticitě a návratu k sobě samé?

Vypadá to tak a dočteš se to i v mnoha knihách, zabývajících se přechodem jako transformací. Nemám to přísně vědecky podložené, ale ano, menopauza je čas, kdy dopracováváš základní otázky života a máš příležitost všechno dotvořit a nově přetvořit. Možná nám její příznaky ukazují na místa, kam bychom se měly podívat. Nechci spekulovat, ale je možné, že nás příznaky přechodu jen nevybíravě tlačí tam, kde nám má být komplexně dobře.

Podle této hypotézy by menopauza měla být tím příjemnější, čím víc si během plodných let vyřeším otázek jako sebehodnota, nastavení hranic a respekt sama k sobě. Zkrátka odmakat si ta životní témata dřív, než mě donutí fyzické příznaky. Učit sebe i manžela komunikovat v 55 je náročnější, tak co s tím začít dřív, kdy jsme oba pružnější a ještě na to máme sílu a energii?

Kláro, děkuju a těším se na příště, kdy probereme, v jakém věku přichází menopauza a proč.

Klára Trávníčková - www.doboure.cz
klara.doboure@gmail.com

Modelka Michaela má na sobě krátkou sukni Žaneta.


Další články

BLOG  /  červenec 2024

Jste introvert a podnikáte?

Přečtěte si na našem blogu tipy, jak se podpořit, od mentorky a terapeutky se specializací na introverty a únavový syndrom Jany Neuwerthové Šmýdové.

BLOG  /  červen 2024

Kouzlo nečekaného

Víte, co je to kongenialita? Slovník uvádí mentální blízkost, provázanost s něčí osobností, tvorbou či dílem. A přesně to se stalo copywriterce Hance a tvůrčí duši Pachamamy Vendy. Naprosto (kon)geniálně si oblékly naše triko s krátkým rukávem výstřihem dozadu. A vypadá to skvěle!

BLOG  /  červen 2024

A osud zamíchal kartami...

Lákají vás karty nebo se jich bojíte? Přečtěte si, jak s Osho Zen Tarotem pracuje Hanka Beranová, jestli na výklad chodí i muži a jak to má taková kartářka s módními trendy.

BLOG  /  Květen 2024

Jak se zrodila Pachasukně a proč je tak dlouhá

Pachasukni jsme nevymyslely my, o tu jste si řekly samy. A pěkně hlasitě. Přečtěte si, jak se to všechno událo a poskládalo.

BLOG  /  Květen 2024

Nejsi na to moc mladá?

Aneb menopauza je jen pro starý…. . Co vás jako první napadne, když se řekne žena v přechodu: Jak vypadá? Je jí 35 nebo 60? Připadá vám 35 absurdní? Jestli ano, přečtěte si článek ...

BLOG  /  Duben 2024

Svatby, co mají hloubku

Květen je už od dob K. H. Máchy lásky čas – a kdo by o ní měl vědět víc než Markéta Van Prchalová, která láskyplnými okamžiky žije každý svůj pracovní den. Je totiž svatební ritualistka...

BLOG  /  Duben 2024

Práce s čakrami do mě narazila

Alice Kirš se s námi podělila o svůj způsob, jak se rozvíjet a uzdravovat tancem. Zjistěte, jak funguje Chakradance a proč by mohl pomoci i vám.

BLOG  /  Březen 2024

V Pachamama stylu: každá sukně má svůj jedinečný příběh

Když se podíváme na naši jarní kolekci sukní a triček, připomínáme si, že náš cíl není jen nabízet módní kousky, ale takové, které posilují v ženách sebevědomí. Eva nám poprvé otevřela oči tím, jak naše...

BLOG  /  únor 2024

Menopauza a sex

Když jsem se připojovala, abych s psycholožkou Klárou Trávníčkovou online probrala žhavé téma intimního života zralých žen, měla jsem neumyté vlasy, v klíně termofor a přišla jsem si ta...

BLOG  /  Leden 2024

Úplněk ve lvu

ÚPLNĚK ve lvu 25.01. 2024 v 18:54. Působení úplňku je citelné od 25.01. od 08:37 do 27.01. do 20:10.. . Luna se nachází v ohnivém lvu a slunce ve vzdušném znamení vodnáře. . . LEV =...

BLOG  /  Leden 2024

Nový seriál – všechno, co jste chtěla vědět o menopauze a neměla se koho zeptat

V rozhovoru s psycholožkou Klárou Trávníčkovou jsme otevřely otázky, na které vám váš gynekolog nejspíš odpověď nedá. A tímto rozhovorem to nekončí, hodláme se ptát i dál. Těšte se, na na...

BLOG  /  Leden 2024

Novoluní v kozorohu

NOVOLUNÍ v kozorohu 11.01. 2024 ve 12:57. Energie novoluní je citelná od 10.01. od 02:33 do 12.01. do 04:00. Vysoce citliví mohou vnímat lunární energie i dříve než je uvedeno.. . K...

BLOG  /  Prosinec 2023

Úplněk v raku

ÚPLNĚK v raku 27.12. 2023 v 01:33. . Působení úplňku je citelné od 26.12. od 16:15 do 30.12. do 01:22. . . Rok 2023 začal úplňkem v raku (07.01.) a také jím končí jakoby nám chtěl př...

BLOG  /  Prosinec 2023

Pachamama, jak ji (možná) neznáte – zjistěte, co jsme zač

Zjistěte, kdo se pro vás otáčí na 56 m² obchodu Pachamama.

BLOG  /  Listopad 2023

Z odpuštění a úcty se rodí láska

Tamara Melissa už třetí dekádu provází ženy a často i muže cestou od zranění k hojení v zásadních životních tématech. Vždycky v dušičkovém čase se věnuje tématu smrti, po kterém následuje advent a hledání vnitřního světla.

BLOG  /  Listopad 2023

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně?

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně? V Pachamamě se rády díváme pod pokličku podnikatelkám, kterým stejně jako nám dává jejich práce smysl. Proto jsme se zeptaly Jitky Prokšíkové z Mydlárny U Dvou koček, jak prožívá předvánoční čas ona.

BLOG  /  Listopad 2023

Podzim z pohledu tradiční čínské medicíny

Zeptala jsem se Radky Vymlátilové, terapeutky tradiční čínské medicíny, co teď prospěje naší imunitě. Hned na začátku jsme si „mimo záznam“ posdílely, že se nám teď oběma daří moc hezky a s podzimem jako bychom sklízely plody našeho celoročního snažení. A tak Radka začala rozhovor přáním…

BLOG  /  říjen 2023

Jak jsem vzala 3 sukně do Budapešti

Přečtěte si, proč by se mělo odpočívat (nejen) na podzim, že extravagance je v Maďarsku standard a jak jsem se sladila s budapešťskou hromadnou dopravou.

BLOG  /  Září 2023

Jak nosit dlouhou sukni i v zimě

Ochladilo se? To nás nezastaví. Přečtěte si pár tipů, jak vynosit dlouhé sukně, zazářit a nenastydnout.

BLOG  /  Září 2023

Tantrický orgasmus pro ženy

Pachasvět není jen o oblečení – v článcích se s vámi rády dělíme o témata, která nás zaujala. Tentokrát je to knížka Tantrický orgasmus pro ženy autorky Diany Richardson.

BLOG  /  Srpen 2023

Jak na to, abyste si voněla i v horku

Pocení k létu zkrátka patří. Někdo koláče v podpaždí považuje za neodpustitelné faux pas a bojuje proti němu antiperspiranty. Jiní upřednostňují řešení bez kontroverzního hliníku a vyhýbají se také oblečení z umělých vláken, které v horku zapáchá.

BLOG  /  Srpen 2023

Top 8 sukní babího léta

Letní dovolená si žádala zářivé barvy a vy jste nám s červenou a tyrkysovou málem utrhaly ruce. Děkujeme! Blížící se babí léto zjemňuje do zlaté, jantarové a zemité hnědé. Nová kolekce 8 sukní má ambici oba trendy propojit v nádherných kombinacích teplých i studených odstínů. Najděte to pravé pro svůj barevný typ.

BLOG  /  Srpen 2023

Nosím stále totéž… nebo ne?

Sukně, tílko a navrch kvalitní triko s tříčtvrtečním rukávem… Znamená to, že nemáte fantazii, nebo jste zkrátka objevila svůj styl? Pojďme se na to podívat.

BLOG  /  červenec 2023

Léto z pohledu tradiční čínské medicíny

Léto je období nejvyššího jangu, horka a plnosti. Zjistěte, co jíst, jak sportovat a co si oblékat, aby vás léto nevysilovalo, ale naopak vyživilo.

BLOG  /  červen 2023

Endometrióza: „Pátrejte po informacích a po ženách, které ji mají,“ radí Marta Uhlířová z vlastní zkušenosti

V tomto článku si s Martou povídáme o tom, jak se vyrovnala s endometriózou.

BLOG  /  červen 2023

Nech zaznít svůj hlas

„Učím lidi naladit své tělo tak, aby jejich hlas zněl,“ říká lektorka Marta Uhlířová.. . Marta není logopedka, i když učí lidi, jak mluvit. Je něco mnohem více. Díky jejím lekcím se ...

BLOG  /  červen 2023

Baví mě oblékat se žensky

Autentická písničkářka Marie Tilšarová si s námi popovídala o svém partnerství a vědomé volbě nechat o sebe pečovat. Podělila se i o čerstvou inspiraci, jak do života přizvat víc hojnosti.

BLOG  /  Květen 2023

15 novinek pro dračice, romantické víly i decentní dámy

Zeptaly jsme se vás, co chcete. A vy jste měly jasno. Chcete něco ohnivějšího! Ale taky něco tlumenějšího, v čem se budete cítit dobře v práci. Víc odstínů modré a fialové a pak ještě...

BLOG  /  Květen 2023

Rozhovor s Evou Kovaříkovou

Když jsem volala kvůli rozhovoru, byl právě první jarní den a Eva Kovaříková z centra Živá voda šla po louce v Pachamama sukni, navolno, a smála se: „Hádej, co mám právě na sobě?“ Tak...

BLOG  /  Duben 2023

O Human designu s Janou Jánovou

Poznejte způsob, jak porozumět lépe sobě, svým dětem, partnerům i lidem kolem vás . . Human design používám sama už mnoho let k vlastnímu osobnímu rozvoji. Pomáhá mi při důležitých i...

BLOG  /  Duben 2023

Jaro

S příchodem jara by se tedy i v nás měla probudit touha jít do akce. Pokud tomu tak není, pak se musíme podívat zpět do zimního období, jak jsme tam hospodařili se svou energií. Na jaře totiž sklízíme, co jsme zaseli v zimě.

BLOG  /  Březen 2023

Maxisukně – trend jara 2023

Že bychom předběhly dobu? Naše zákaznice nový trend maxisukní nezaskočil, spokojeně vytahují ze skříně oblíbené kousky a chystají nové kombinace. Nošení sukní v aprílovém počasí má...

BLOG  /  Březen 2023

Oslava ženství

8.3. je Mezinárodní den žen. Tento den je úzce spjat s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. . Je to svátek, který má smysl. Má smysl neusínat na v...

BLOG  /  Leden 2023

Zima

Velká část zimy už je za námi, ale stále není pozdě si toto období navnímat a tělo i duši pohladit. Stejně jako u jiných ročních období, i u zimy platí – chovejme se jako příroda.

BLOG  /  Leden 2023

Hopi oheň

Dnes, 1.1.2023, máme příležitost udělat první posvátný mírový rituál v tomto roce - Hopi oheň inspirovaný indiánským kmenem Hopiú. Kmen Hopi jsou původním indiánským kmenem, který dnes žij...

BLOG  /  Listopad 2022

„Řecké archetypy pomohou probudit vaše nevědomí,” říká Veronika Kubátová

Staré řecké báje a pověsti od Petišky má dosud v paměti mnoho z nás. Ale co je skutečně schováno za příběhy zpracovanými jako pohádky pro děti? Hloubku řecké mytologie pro vás obje...

BLOG  /  Listopad 2022

Svíčky, které Vás nadchnou

Lucie Ročárková se zabývá výrobou svíček a vykuřovadel a díky spojení s netradičním materiálem jsou její svíčky zároveň umělecká díla a každá svíčka je originál.

BLOG  /  říjen 2022

„Víte, jak pečovat o prsa?“ ptá se Iveta Kučerová

Staráte se o svá prsa? A nemyslím tím pouze pravidelné samovyšetření kvůli rakovině prsu. Víte, co jim prospívá a co škodí? Prsa jsou část těla, o které se otevřeněji začíná mluvit až v posl...

BLOG  /  Září 2022

„Výslovnost je jen třešinkou na dortu,” říká logopedka Petra Nejedlá

Někdy žasnu nad tím, jaké cesty vedou k mým setkáním s inspirativními a úžasnými ženami. Jedním z takových případů je i setkání s Petrou Nejedlou, logopedkou, lektorkou a výtvarnicí, kt...

BLOG  /  Srpen 2022

S Marií Fryčovou jsme si splnily sen navzájem

Patříte k těm, kteří se nemohli vynadívat na fotografie našich nových kolekcí krátkých sukní a tílek s braletkou? A to nejen kvůli úžasným barvám a vzorům, ale také kvůli modelce? Tou byla tentok...

BLOG  /  červenec 2022

Aktivace Theta healingu

Milá ženo, milí muži, udělej si na sebe a svojí duši prostor i během rušného léta, ať ho můžeš prožít propojená a nasycená. Zvu Tě k velké letní Theta Healingové aktivaci na oslavu v...

BLOG  /  červenec 2022

„Kde je pochopení, tam je i respekt,” říká Míla Hlávková, průvodkyně žen na cestě změn

Další ze zajímavých žen, které bych Vám ráda představila na našem blogu, je Míla Aine Hlávková. Míla je průvodkyní žen, které se rozhodly pro změnu a jejichž cílem je najít vnitřní...

BLOG  /  Květen 2022

„PŘIZNAT VŠE, JAK TO JE. NEFOTIT ILUZE,” TAK FOTÍ PAVLA KURKOVÁ, FOTOGRAFKA PACHAMAMA

Pavla Kurková je autorkou našich úžasných fotografií na e-shopu. Co na nich obdivuji, je přirozenost a to, že dokáže zachytit radost, klid a mnoho dalších pocitů. Fotografie tak díky ní nejsou pouze způsobem, jak ukázat produkt, ale jak zachytit jeho energii.

BLOG  /  Březen 2022

„Ženská energie tady je a my se jí nesmíme bát.“ Rozhovor s Bedřiškou Žufanovou

Posláním Bedřišky Žufanové je pomáhat ženám najít samu sebe, znovu se začít radovat z maličkostí a být se sebou spokojená. To, že to není samozřejmost, ví nejedna z nás. Bedřiška je...

BLOG  /  únor 2022

Příběhy v sukni aneb všechny tváře ženství - Lenka Simerská

Jak se vidí Lenka sama, mi poodhalila v rozhovoru, který jsme vedly během focení jednoho příjemného letního dne na pražských Vinohradech. Moje první otázka směřovala, jak jinak, k jejímu vztahu k sukním.

BLOG  /  Leden 2022

DENÍK, KTERÝ TI ZMĚNÍ ŽIVOT

Na Eriku jsem narazila náhodou o loňské Svatojánské noci na kakaovém rituálu. Erika mi tehdy řekla o svém deníku vděčnosti, a protože praxe vděčnosti je mi hodně blízka, deník mě ihned zaujal a netrvalo dlouho, a už jsem si v něm doma listovala.

BLOG  /  Listopad 2021

Yellow Sisters

„HLAS JE NEJDOKONALEJŠÍ HUDEBNÍ NÁSTROJ A ZPÍVAT MŮŽE SKUTEČNĚ KAŽDÝ,“ říká Antonia Nyass ze skupiny Yellow Sisters.

BLOG  /  Listopad 2021

VÍTEJ PERIMENOPAUZO! Sbohem, hormonální rovnováho!

Už jsou to dva roky, co nespím, zažívám stavy úzkosti. Mám snad poprvé v životě chuť na pivo. Na sladkosti úplně minimálně, i tak váha stoupla o 15 kg. Nejsem blázen, jsem žena! Moje prsa jsou teď naprosto výstavní, stejně jako monumentální zadek a já si to fakt užívám! Poprvé v životě sklízím u mužů i žen pochvaly. Moje ženskost je fakt vidět! Moje tělo prochází další úžasnou změnou. Doufám, že z toho vyjdu silnější, než kdy dřív, i když jsou právě moje emoce na horské dráze.

BLOG  /  Srpen 2021

Pro "staré" ženy v sukni

Ukázalo se, že bejt stará, neznamená mít prázdný ruce, ale že je to skvělá příležitost bejt prostě "jen" já. Protože konečně jsem dost stará na to, abych žila skutečně svůj vlastní život.

BLOG  /  Srpen 2021

Světový den ženského orgasmu

No být jeho manželka, nevím, zda by mě taková kompenzace uspokojila. Představa, že mě partner za roky abstinence nebo neuspokojivého sexu odmění „mezinárodním“ svátkem mi nepřipadá příliš naplňující... více v článku :)

BLOG  /  červenec 2021

FRANTIŠKA PLAMÍNKOVÁ, PŘÍBĚH NEZLOMNÉ ODVAHY A SÍLY

ZAPOMENUTÁ BOJOVNICE ZA ROVNOPRÁVNOST A SVOBODU ŽEN

BLOG  /  červen 2021

Slunovrat

Blíží se nám významný přelomový bod v roce a tím je LETNÍ SLUNOVRAT, kdy se mění energie v přírodě a stejně tak i v nás, protože jsme s ní neodlučitelně spjaté. Proto má smysl zabývat ...

BLOG  /  červen 2021

Nová kolekce sukní konečně dorazila!

Z Bali připluly po moři, vylodily se v Hamburku, prošly náročnými celními procedurami a teď jsou připravené pro vás. . Klasické dlouhé i letně zkrácené sukně. . Neskutečně pohodlné, ...

BLOG  /  Leden 2021

Hromnice, Imbolc a první záblesky jara

Už je vám zima dlouhá? Každý rok se už od října těšíte na Vánoce, týden, dva po nich ještě čerpáte z jejich atmosféry a pak už byste nejraději skočili rovnou do jara? Zpomalte a rozhlédněte se kolem sebe - příroda ještě zdánlivě odpočívá, pod povrchem ale začíná pomalu klíčit jaro. Pojďme se inspirovat, vysazovat semínka nových nápadů, ale nepřepalme to se startem. Každé období v roce má pro nás poselství, které se vyplatí následovat. O prvním přelomovém období takzvaného Kola roku se rozepsala Markéta Prchalová.

BLOG  /  Listopad 2020

Jak sladit podzimní šatník s dlouhou sukní?

Je podzimní ráno a vy stojíte trochu bezradně před otevřenou skříní. Sama to moc dobře znám. Do kalhot se mi nechce a tak lovím na ramínkách, co bych mohla obléknout k dlouhé sukni, aby...

BLOG  /  Listopad 2020

Ostrůvky radosti aneb 10 tipů, jak si vykouzlit dobrou náladu

Rádi bychom vám představili Janu Rosu - průvodkyní rituály, ženskými kruhy a seberozvojovými semináři, lektorku práce s pánevním dnem. Jana žije a tvoří v magické krajině Bílých Karpat. Domovina žítkovských bohyň ji inspiruje k vnitřní práci na sobě a chce se s vámi podělit o své nejosvědčenější tipy, jak si vykouzlit dobrou náladu.

BLOG  /  říjen 2020

Co prospívá ženskému srdci za úplňku?

Co se to děje? Převalujete se v posteli a nemůžete spát? Kouknete znaveně z okna a … je tam! Úplněk. To se dalo čekat.

BLOG  /  Září 2020

Nejnovější kolekce dlouhých i krátkých sukní je tady! Hurá!

Dočkaly jsme se. Přes veškeré komplikace spojené se zákazem cestování se nám podařilo ještě před koncem léta dopravit z naší milované Indonesie kolekci pestrobarevných dlouhých sukní. UFFFF!

BLOG  /  červen 2020

Braletky po roce. Stovky prodaných kousků a spokojených žen

Braletky jsme do e-shopu Pachamama.cz zařadily v březnu 2019. Nebyl to krok do neznáma. Tento nový produkt jsme pro vás poctivě testovaly, nosily, natahovaly, mnohokrát praly a zase nosily. S nadšením jsme pak braletky nabídly i vám a doufaly v to, že se vám trefíme do vkusu. Po více než roce a stovkách prodaných kousků dnes můžeme říct, že braletky patří k nejprodávanějším produktům. Máme velkou radost z toho, že jste si je tak oblíbily. Že braletky ještě neznáte? Mrkněte na recenze jejich spokojených nositelek.

BLOG  /  Březen 2020

Fotografka ženské duše Jana Bínová

Domluvily jsme pro vás slevu v hodnotě 500 Kč na focení ženské duše s Janou Bínovou. Slevový voucher najdete uvnitř článku ve fotogalerii :)

BLOG  /  říjen 2019

Šicí dílna na Bali

Příběh s nápadem vytvořit šicí dílnu se začal odvíjet už v prosinci 2018, kdy jsme koupily šicí stroj švadleně Agung, aby mohla začít šít sukně pro e-shop www.pachamama.cz

BLOG  /  Duben 2019

Koupily jste šicí stroj a ani o tom možná nevíte!

Tak vám to chci říct a poděkovat vám. Od září 2018 jste u nás nakoupily tolik sukní, že jsme mohly Agung, naší švadleně, koupit její vlastní šicí stroj. Společně s ní jsme jej pořídi...

BLOG  /  Březen 2019

O braletkách

Braletku na svém těle miluju! Je to jediné, co je mi na prsou příjemné dokonce víc než nemít nic.

BLOG  /  Listopad 2018

Indonéská batika z rukou mistra Aldima

Uhrančivé oči, pevný postoj a decentní úsměv. V předsíni stál pan Aldim a podal nám od barev černou ruku a sledoval...

BLOG  /  Květen 2018

Agung, ta která šije sukně

Rozhovor s paní Agung. Jak potkala muže svých snů, co je jejím posláním a kolik sukní zvládne ušít se dočtete v tomto článku..