E-SHOP
„Výslovnost je jen třešinkou na dortu,” říká logopedka Petra Nejedlá
Někdy žasnu nad tím, jaké cesty vedou k mým setkáním s inspirativními a úžasnými ženami. Jedním z takových případů je i setkání s Petrou Nejedlou, logopedkou, lektorkou a výtvarnicí, která pracuje jinak, než byste čekali. Petru jsem kontaktovala poté, co jsem viděla na Facebooku její nádherné profesionální fotografie v oblečení z našeho e-shopu PACHAMAMA. A hned jsem věděla, že to nebyla náhoda.
1. Petro, mnoho z nás si pamatuje na klasickou logopedii, ať již svou, nebo svých dětí. Ty ale logopedii zasazuješ do celostního přístupu. Co si pod tím mohou čtenáři blogu PACHAMAMA představit?
Většina lidí má v povědomí logopedii, která učí krásné R a Ř. Mnozí si ze svého dětství vzpomenou na pověstnou „tdnku” a „tdávu”. Jenže výslovnost je v logopedii jen třešinkou na dortu. Aby fungovala řeč jako celek, musí fungovat mnoho souvisejících oblastí. Mezi nejvýznamnější patří motorika, vestibulární systém, propriocepce, hmatové, sluchové a zrakové vnímání. Ve vývoji je vše provázané. Nastane-li problém v jedné oblasti, navazují obtíže jinde. Společně s rodiči hledáme příčinu a napravujeme ji vždy v souvislostech se vším, co cestou potkáme.
2. Jako podporu v terapii nabízíš i Bachovy květové esence. Jaké s nimi máš zkušenosti?
Bachovy esence velmi pomohly v první řadě mně osobně, když jsem si rok po narození třetího syna procházela fází velkého vyčerpání. Později jsem je začala sama studovat a zjistila, že krásně pomáhají i v souvislosti s logopedií. Bachovy esence pracují s emocemi. A emoce souvisí se vším, včetně řeči. Bachovy esence namíchané na míru pomáhají zvládnout strachy, nespavost, neklid, nepozornost, ale i velkou pasivitu, únavu, období vzdoru, vztek. Když se nám podaří emoce zvládnout, je prostor pro jiné věci, třeba i pro správnou výslovnost.
3. Proč ses rozhodla vytvořit on-line logopedii? To není moc běžné…
Na začátku mě k tomu dovedla doba, která nás všechny vrhla do on-linu asi více, než bychom si přáli. Brala jsem to jako novou příležitost a začala jsem nabízet on-line logopedické konzultace. Brzy jsem ale zjistila, že zájem je veliký a přichází ze všech koutů světa, kde žijí české či vícejazyčné rodiny, které si též přejí, aby jejich děti mluvily hezky česky. Zájem byl nakonec tak velký, že jsem vytvořila několik online kurzů.
4. V čem je tento on-line přístup specifický?
On-line kurzy jsou z mého pohledu úžasná možnost. Logopedii se věnuji více než 13 let. V kurzech předávám osvědčené cestičky. Rodiče si nejvíce chválí, že si mohou kurz pustit kdykoli, kdekoli, vracet se, k čemu chtějí. V kurzech nabízím rodičům možnost porozumět problematice, aby i jim jednotlivá cvičení dávala smysl. To považuji za zásadní a v klasické logopedii často opomíjené.
5. Můžeš to rozvést?
Dítě předškolního věku má málokdy vnitřní motivaci mluvit perfektně natolik silnou, aby mělo chuť dennodenně usedat ke cvičením. Motivovaný musí být i rodič a je potřeba, aby v pěkné atmosféře trénovali společně. V mých kurzech jsou tedy videa i texty pro rodiče i pro děti. A je jen na nich, jak si vše uspořádají dle svých potřeb. Toto žádná individuální terapie nezajistí.
6. Odkud je tvůj nejvzdálenější klient - využívají služby například rodiče žijící v zahraničí?
Ano a dosti často, úplně nejčastěji tedy rodiny žijící v Německu, Španělsku a Francii. Nejvzdálenější rodiny jsem měla z Kostariky a Austrálie.
7. Individuální terapie máš nyní již obsazené. Je možné je nahradit skupinovými? Pro koho je tento druh logopedie vhodný?
Individuálním terapiím se nyní věnuji v omezeném množství, jdeme-li opravdu celostně a do hloubky, je to poměrně náročné.
Skupinová logopedie je vhodná v podstatě pro kohokoli. Jen musíme vědět, co nás k ní dovedlo. Je skvělá jako prevence k podpoře správného vývoje řeči, v této oblasti se dá dělat velmi mnoho. Je výborná pro děti, kde už jde vývoj řeči mírně nesprávným směrem a je potřeba nasměrovat lépe. A je skvělá i pro děti, které chodí na individuální logopedii. Ty si v rámci skupinové logopedie vše procvičují, upevňují a dále rozvíjejí. Často se děje, že díky preventivní skupinové logopedii už dítě nepotřebuje docházet na individuální logopedii. Pokud ale už nějaký problém má, je vhodná alespoň individuální konzultace a posouzení dalšího postupu. Aby byl dodržen skutečně individuální přístup a nic se nepřehlédlo.
8. Mohou se na konzultaci s tebou přihlásit i dospělí? Platí, že na logopedii není nikdy pozdě?
Určitě platí, že na logopedii není nikdy pozdě. Konzultace u mě mívají poměrně často maminky mých dětských klientů. Jinak na dospělé klienty nemám mnoho prostoru a doporučila bych jim v případě potřeby kontaktovat klinického logopeda.
9. Již jsem zmínila, že oblečení PACHAMAMA má ve tvé skříni místo. Které kousky patří k tvým nejoblíbenějším?
Miluji dlouhé sukně, mají nádherné barvy, a trička, která jsou jemná a lehká jako druhá kůže.
Pokud chcete o Petře a její práci vědět víc, podívejte se na www.vyvojreci.cz nebo se připojte do facebookové skupiny Vývoj řeči v souvislostech nebo Vývoj řeči v souvislostech pro pedagogy.
14.9.2022 ve Vlašimi