Nejsi na to moc mladá?

Aneb menopauza je jen pro starý…

Co vás jako první napadne, když se řekne žena v přechodu: Jak vypadá? Je jí 35 nebo 60? Připadá vám 35 absurdní? Jestli ano, přečtěte si článek psycholožky Kláry Trávníčkové. A pozor, dozvíte se, jak na tloustnutí!

“Proč se chcete připravovat na něco, co se vás ještě léta netýká? Proč si zbytečně přivoláváte něco, co je tak vzdálené?” Tak tohle mi řekl jeden poměrně známý bylinář, když jsem se ho ptala na podporu žen v přechodu. Bylo mi 49 a třičtvrtě a nemenstruovala jsem už přes dva roky. Nezeptal se, kolik mi je, jaké mám zkušenosti a proč se o byliny pro ženy v přechodu zajímám. Prostě rovnou vypálil svůj názor, aniž by o mně a mém životě cokoli věděl. A z jeho odpovědi mohu soudit, že neví nic ani o přechodu.

S takovou reakcí se můžete setkat dost často. Od známých, rodiny, ale bohužel i od lékařů. Své by o tom mohla vyprávět i oblíbená písničkářka Marie Tilšarová. Poté, co na Facebooku publikovala vlastní zpověď o tom, že se jí zvětšilo břicho ne proto, že je těhotná, ale proto, že je v přechodu, obdržela řadu dotazů, jestli to ve svém věku s tím přechodem nepřehání. Podle jednoho jsme pojmenovaly náš článek: “Hele, nejsi na to moc mladá?”

Čtverec Vendy a KláraKdy jsme na přechod moc mladé a kdy je to tak akorát

Nejdříve je potřeba vědět, že menopauza není stav a ani proces. I my v našich rozhovorech používáme pro zkrácení a zjednodušení pojem menopauza obecně. Ale ve skutečnosti je menopauza jeden moment v životě, který označuje dobu, kdy došlo k ukončení opakování menstruačního cyklu. Dá se odhadnout jen zpětně a počítá se, že k menopauze došlo, když po dobu 1 roku, tedy 12 měsíců, nedošlo ani jednou k menstruaci.

Takže k menopauze nedošlo, pokud během 12 měsíců došlo třeba jen jednou či dvakrát na menstruaci. Přechod, jak se říká celému procesu česky, probíhá v několik fázích. A celý proces může trvat až 10 let.

1.    Premenopauza
Začíná klesat produkce hormonů, vaječníky zpomalují činnost. Menstruační cyklus probíhá, ale mohou se začít vyskytovat nepravidelnosti či jiné poruchy cyklu. Průměrně premenopauza probíhá někde mezi 40. a 50. rokem života, ale může začít také mnohem dříve. Opět v průměru začíná 4 roky před poslední menstruací, ale může to být i už zmíněných 10 let před.

Už chápete, proč věk 35 let není absurdní? Pokud je vám kolem 40 a už několikrát jste běžela do lékárny pro těhotenský test, který byl vždy negativní, jste asi doma…Nicméně, to s tím testem děláte dobře. Otěhotnět totiž můžete po celou dobu přechodu.


HB0A2435-Enhanced-NR2.    Perimenopauza
Pozorujete výrazné nepravidelnosti cyklu. Můžou se objevovat dlouhé pauzy mezi krvácením, které jsou následované naopak menstruací po 2 týdnech, dlouhé silné krvácení (u mě to bylo například dvakrát po sobě krvácení v délce 4 a 6 týdnů), nebo naopak jen pouhé špinění. Prostě to vynechává a blbne. Blbnout začínají i další věci. Je ti teplo, děvenko? Perimenopauza je pro ženy jedním z nejnáročnějších a nejkritičtějších období v životě.

Celý náš seriál se zabývá hlavně tím, co se nám děje v perimenopauze, protože právě ta je oním přechodem – transformací našeho života. Dokud nějak menstruujeme, třeba jen jednou za rok, prostě jsme ještě neprošly menopauzou a ještě nějakou dobu potrvá vše to dobré i náročné, co nám toto období přináší.


3.    Menopauza
Proběhne průměrně v 51 letech. Ale pokud je vám 51 a ještě nic, nemusíte okamžitě běžet na gynekologii. Víte, jak se počítá průměr, že? Ve skutečnosti je v aritmetickém průměru málokdo. Menopauza může nastat dříve nebo později – vaše tělo ví nejlépe, co má dělat.


4.    Postmenopauza
Začíná menopauzou, tedy 1 rok po poslední menstruaci. Tělo se postupně přizpůsobuje nové hormonální rovnováze. Klimakterické potíže vás mohou ještě nějakou chvíli provázet. Konec postmenopauzy – tedy kompletní vymizení všech příznaků – se u každé ženy liší a je velice subjektivní.

Vendy sedíNávaly a podrážděné paní v nejhorším věku

O tom jsme slyšeli všichni. No, upřímně, chtěla bych vidět někoho, kdo má každých 30 minut pocit, že se za dvě vteřiny upeče, leje z něj pot, je mu tak zle, že by nejraději vyskočil z kůže, poslední týden téměř nespal a není podrážděný! Ale návaly nejsou jediný příznak, ty jsou velmi individuální. Každá žena prožívá přechod jinak a jsou ženy, které necítí nic zvláštního, a některým naopak příznaky téměř znemožňují normální život. A proto je pro mě důležité, aby všechny čtenářky věděly, že říci si o pomoc je správné, důležité a dobré.

Uvádí se, že příznaků spojených s přechodem je až přes 60 (dokonce jsem četla i přes 100). Všechny je tady vypisovat nebudu; ty nejčastější jsou návaly horka, noční pocení, nespavost, změny váhy. Můžete se setkat také se změnami nálady, potížemi se soustředěním, mozkovou mlhou, bolestmi hlavy, suchostí kůže a sliznic, bolestivostí kloubů a svalů, změnami v sexuální touze, padáním vlasů, častějšími záněty močových cest a únikem moči.

Co by vás asi nenapadlo, že k příznakům patří, jsou specialitky jako potíže s dýcháním, zažíváním a trávením, syndrom pálení úst, tinnitus (pískání v uchu), svědivá kůže, pocit, jako vámi probíhal elektrický proud, hormonální akné, suché oči, srdeční palpitace, změny v tělesném pachu.

Zní to strašně? Neděste se. Opravdu je to individuální a se vším se dá pracovat, ačkoli řadu příznaků ženy odmávnou s větou: “No jo, co můžu dělat, už jsem stará.” Ale ony buď nesouvisí se stářím, nebo se s nimi něco dělat dá.

Klára menopauzaTloustnete?

Já taky. Přibývání v přechodu je docela zajímavý fenomén. Děje se většině žen a zejména v oblasti pasu. Prostě se nám zvětší břicho. Částečně za to může zadržování vody a nafukování, spojené s horším trávením. A částečně prostě ukládání tuku. Víte, ono tělo je moc chytré. To jen naše hlava s ním věčně bojuje.

Je to asi takto. V přechodu jsme mimo jiné mnohem citlivější vůči stresu. Naše tělo vždy dává přednost přežití před všemi ostatními funkcemi. Když jsme ve stresu, tělo potřebuje určité hormony, které jej připravují na reakci útěk/boj/zamrznutí. Takže naše nadledviny prostě vyrábějí více tzv. stresových hormonů a už nemají kapacitu na výrobu materiálu pro estrogeny.

A jaký jiný materiál může náš organismus použít pro jejich výrobu? Ano, tuk. Ve chvíli, kdy jsem pochopila, jak krásné to vlastně je, jak je moje tělo inteligentní a jak se o mně stará, začala jsem ten svůj špek na břiše mít dokonce ráda! Vážně. Je to projev péče těla o vaše zdraví. My totiž estrogeny potřebujeme pro život a zdraví.

Pokud chcete nějak ovlivnit přibývání na váze, nedělejte to, co vám radí trenéři, kteří o menopauze vůbec nic neví. Potažmo ani o ženách, víte, že většina výzkumů se dělá na mužích…?

Co dělat? Méně jíst a více cvičit je v přechodu úplně kontraproduktivní. Uvedete tím tělo do stresu a výsledek máte popsaný výše – více tuku. Všichni specialisté, kteří se věnují wellbeingu žen ve středním věku, se shodují na tomto: výrazně zvýšit příjem bílkovin, jíst dostatečně, cvičit na tvorbu svalové hmoty (posilování s váhou, málo opakování, ale větší závaží) a kardio v podobě chůze. Chůze je pro zralé ženy nejlepší cvičení. Kašlete na jogurty se zrním ke snídani a saláty k večeři. Bílkoviny velikosti dlaně 3× denně. Dámy, je čas na dřevorubecké snídaně!


Menopauza nemoci dušeKdy a co opravdu řešit?

Přechod mohou provázet i závažnější potíže – chci o nich promluvit, aby co nejvíce žen vědělo, že si mají nechat pomoci. Jedno téma jsou nemoci těla, které více ohrožují ženy v přechodu a po něm. Je to zejména rakovina prsu a děložního čípku. Dávejte na sebe pozor a prosím, řešte jakékoli zvláštnosti včas.

Moje specializace jsou ale nemoci duše. Přechod často přináší úzkosti, pocity smutku a depresi. Podle průzkumů jsou ženy asi dvakrát náchylnější k depresi než muži. Depresí v menopauze trpí až 40 % žen. To je alarmující číslo. Deprese je přitom ve společnosti stále velké tabu, sice menší než přechod, ale stále velké.

Přes to, jak se na depresi dívá společnost, deprese není totéž jako smutek. Není to ani lenost, rezignace či neschopnost. Nedá se vyléčit prací, sportem, pobýváním s přáteli nebo dětmi. Nedá se vyléčit zamilovaností. Depresi si nemůžete vymluvit tím, že si budete 25× za minutu opakovat, že jiní lidé to mají horší a podívej se na Máňu, byla taky smutná a pak na to přestala myslet, ty se v tom moc hrabeš.

Jak depresi poznáte? Přítomnost smutku u deprese není nezbytná, může se projevovat i pocity ztráty zájmu nebo potěšení, nechuti k životu, slabosti, únavy, beznaděje a pesimismu, viny nebo neschopnosti. Objevují se i potíže se spánkem – buď nemůžete spát nebo naopak spíte neustále. Pro klinickou diagnózu musí přetrvávat příznaky déle než 2 týdny.

Menopauza depreseCo s depresí? Pokud vám není dobře, nečekejte, až se to zlepší. Deprese není chřipka. Nepřejde sama od sebe. Ze zkušenosti mohu říci, že většina lidí s depresí své příznaky podceňuje, přehlíží nebo přisuzuje dočasné situaci. Trpí a čekají, že to přejde.

Nepřejde. Neváhejte, běžte za psychiatry a najděte si psychoterapeuta či psychoterapeutku. Nekoušou, většina z nich chce pomoci a pomůže. Léky už dávno nejsou návykové, rozhodně nemění vaši osobnost ani existenci a nemusíte je brát celý život. Vaši schopnost fungovat mění deprese a léky vám naopak vrátí sílu začít řešit ty problémy, které vám depresi způsobily.

Antidepresiva velice často tzv. otevřou bránu k psychoterapii či jiné terapii, díky které svoji depresi vyřešíte. Vnitřně vás zpevní a dají vám sílu udělat první krok. V psychoterapii pak budete pracovat na tom, jak se z deprese dostat. Vznik deprese i úzkosti je komplexní. Samotný přechod za ně nemůže, ale hormonální i další změny v přechodu k nim silně přispívají.

Chtěly jsme vás článkem vyděsit?
Rozhodně ne. Ale informovanost o přechodu je zoufale malá. Věřím, že bychom měly mít informace a vědět, co můžeme dělat v případě, že něco nepříjemného nastane.
Desítky let ženy trpí někdy extrémně náročnými příznaky přechodu v tichosti a ústraní. Toho už bylo dost.

Pokud vám jakkoli není dobře, vyhledejte pomoc. Jste důležité a máte právo cítit se dobře. A kdyby vás jeden lékař odbyl, jděte za jiným. Dožadujte se pomoci, hledejte lékaře, kteří vám budou naslouchat. A dejte zpětnou vazbu těm, kteří nenaslouchali, možná pomůžete dalším generacím žen v lepší dostupnosti péče.

Menopauza bylinySeznam věcí, které můžou pomoci

Pro opravdu náročné příznaky, které vám znemožňují fungování, je úplně v pořádku zvážit hormonální substituční terapii. Pokud nechcete hormony, máte i další možnosti. Na trhu je opravdu velký výběr bylinných přípravků speciálně pro klimakterium. Když začnete googlit, najdete jich spoustu s výborným složením i bez sóji, na kterou je někdo alergický.

Pro zvládání stresu je výborná rozchodnice růžová. Na hormonální rovnováhu jsou dobré pupalka, maca, jetel luční, drmek, ploštičník, yam a další. Výborný komplexní adaptogen pro ženy je ashwagandha. Můžete najít i speciální směsi adaptogenů nebo bylinných zlepšovačů nálady (ne, tyhle nemyslím :-D ). Na vyrovnání nálad je skvělý a jemný květ růže a to jakékoli. I té, co máte na zahradě. Dále chmel, meduňka, dobromysl a třezalka (pozor, může způsobit fotosenzitivitu, nesmí se používat při užívání antidepresiv a některých dalších léků).

Ufff….
Vypadá to na pěknou jízdu, co? Ale jak říkám, osedlejte si bouři a budete to vy, kdo bude tu jízdu řídit. Ve chvíli, kdy se na té bouři naučíte jezdit, budete mít zase pocit, že řídíte celý svůj svět.

Klára Trávníčková - www.doboure.cz

Na Kláře a Vendy září dlouhé sukně Lemurie a Younity.


Další články

BLOG  /  Květen 2024

Jak se zrodila Pachasukně a proč je tak dlouhá

Pachasukni jsme nevymyslely my, o tu jste si řekly samy. A pěkně hlasitě. Přečtěte si, jak se to všechno událo a poskládalo.

BLOG  /  Duben 2024

Svatby, co mají hloubku

Květen je už od dob K. H. Máchy lásky čas – a kdo by o ní měl vědět víc než Markéta Van Prchalová, která láskyplnými okamžiky žije každý svůj pracovní den. Je totiž svatební ritualistka...

BLOG  /  Duben 2024

Práce s čakrami do mě narazila

Alice Kirš se s námi podělila o svůj způsob, jak se rozvíjet a uzdravovat tancem. Zjistěte, jak funguje Chakradance a proč by mohl pomoci i vám.

BLOG  /  Březen 2024

V Pachamama stylu: každá sukně má svůj jedinečný příběh

Když se podíváme na naši jarní kolekci sukní a triček, připomínáme si, že náš cíl není jen nabízet módní kousky, ale takové, které posilují v ženách sebevědomí. Eva nám poprvé otevřela oči tím, jak naše...

BLOG  /  Březen 2024

O vztazích, osobních volbách a menopauze

O přechodu se říká, že umí se vztahy zacloumat. Jak s kterými. Pokud za ten nejdůležitější považujete vztah sama k sobě, pak máme dobrou zprávu – psycholožka Klára Trávníčková tvrdí, že t...

BLOG  /  únor 2024

Menopauza a sex

Když jsem se připojovala, abych s psycholožkou Klárou Trávníčkovou online probrala žhavé téma intimního života zralých žen, měla jsem neumyté vlasy, v klíně termofor a přišla jsem si ta...

BLOG  /  Leden 2024

Úplněk ve lvu

ÚPLNĚK ve lvu 25.01. 2024 v 18:54. Působení úplňku je citelné od 25.01. od 08:37 do 27.01. do 20:10.. . Luna se nachází v ohnivém lvu a slunce ve vzdušném znamení vodnáře. . . LEV =...

BLOG  /  Leden 2024

Nový seriál – všechno, co jste chtěla vědět o menopauze a neměla se koho zeptat

V rozhovoru s psycholožkou Klárou Trávníčkovou jsme otevřely otázky, na které vám váš gynekolog nejspíš odpověď nedá. A tímto rozhovorem to nekončí, hodláme se ptát i dál. Těšte se, na na...

BLOG  /  Leden 2024

Novoluní v kozorohu

NOVOLUNÍ v kozorohu 11.01. 2024 ve 12:57. Energie novoluní je citelná od 10.01. od 02:33 do 12.01. do 04:00. Vysoce citliví mohou vnímat lunární energie i dříve než je uvedeno.. . K...

BLOG  /  Prosinec 2023

Úplněk v raku

ÚPLNĚK v raku 27.12. 2023 v 01:33. . Působení úplňku je citelné od 26.12. od 16:15 do 30.12. do 01:22. . . Rok 2023 začal úplňkem v raku (07.01.) a také jím končí jakoby nám chtěl př...

BLOG  /  Prosinec 2023

Pachamama, jak ji (možná) neznáte – zjistěte, co jsme zač

Zjistěte, kdo se pro vás otáčí na 56 m² obchodu Pachamama.

BLOG  /  Listopad 2023

Z odpuštění a úcty se rodí láska

Tamara Melissa už třetí dekádu provází ženy a často i muže cestou od zranění k hojení v zásadních životních tématech. Vždycky v dušičkovém čase se věnuje tématu smrti, po kterém následuje advent a hledání vnitřního světla.

BLOG  /  Listopad 2023

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně?

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně? V Pachamamě se rády díváme pod pokličku podnikatelkám, kterým stejně jako nám dává jejich práce smysl. Proto jsme se zeptaly Jitky Prokšíkové z Mydlárny U Dvou koček, jak prožívá předvánoční čas ona.

BLOG  /  Listopad 2023

Podzim z pohledu tradiční čínské medicíny

Zeptala jsem se Radky Vymlátilové, terapeutky tradiční čínské medicíny, co teď prospěje naší imunitě. Hned na začátku jsme si „mimo záznam“ posdílely, že se nám teď oběma daří moc hezky a s podzimem jako bychom sklízely plody našeho celoročního snažení. A tak Radka začala rozhovor přáním…

BLOG  /  říjen 2023

Jak jsem vzala 3 sukně do Budapešti

Přečtěte si, proč by se mělo odpočívat (nejen) na podzim, že extravagance je v Maďarsku standard a jak jsem se sladila s budapešťskou hromadnou dopravou.

BLOG  /  Září 2023

Jak nosit dlouhou sukni i v zimě

Ochladilo se? To nás nezastaví. Přečtěte si pár tipů, jak vynosit dlouhé sukně, zazářit a nenastydnout.

BLOG  /  Září 2023

Tantrický orgasmus pro ženy

Pachasvět není jen o oblečení – v článcích se s vámi rády dělíme o témata, která nás zaujala. Tentokrát je to knížka Tantrický orgasmus pro ženy autorky Diany Richardson.

BLOG  /  Srpen 2023

Jak na to, abyste si voněla i v horku

Pocení k létu zkrátka patří. Někdo koláče v podpaždí považuje za neodpustitelné faux pas a bojuje proti němu antiperspiranty. Jiní upřednostňují řešení bez kontroverzního hliníku a vyhýbají se také oblečení z umělých vláken, které v horku zapáchá.

BLOG  /  Srpen 2023

Top 8 sukní babího léta

Letní dovolená si žádala zářivé barvy a vy jste nám s červenou a tyrkysovou málem utrhaly ruce. Děkujeme! Blížící se babí léto zjemňuje do zlaté, jantarové a zemité hnědé. Nová kolekce 8 sukní má ambici oba trendy propojit v nádherných kombinacích teplých i studených odstínů. Najděte to pravé pro svůj barevný typ.

BLOG  /  Srpen 2023

Nosím stále totéž… nebo ne?

Sukně, tílko a navrch kvalitní triko s tříčtvrtečním rukávem… Znamená to, že nemáte fantazii, nebo jste zkrátka objevila svůj styl? Pojďme se na to podívat.

BLOG  /  červenec 2023

Léto z pohledu tradiční čínské medicíny

Léto je období nejvyššího jangu, horka a plnosti. Zjistěte, co jíst, jak sportovat a co si oblékat, aby vás léto nevysilovalo, ale naopak vyživilo.

BLOG  /  červen 2023

Endometrióza: „Pátrejte po informacích a po ženách, které ji mají,“ radí Marta Uhlířová z vlastní zkušenosti

V tomto článku si s Martou povídáme o tom, jak se vyrovnala s endometriózou.

BLOG  /  červen 2023

Nech zaznít svůj hlas

„Učím lidi naladit své tělo tak, aby jejich hlas zněl,“ říká lektorka Marta Uhlířová.. . Marta není logopedka, i když učí lidi, jak mluvit. Je něco mnohem více. Díky jejím lekcím se ...

BLOG  /  červen 2023

Baví mě oblékat se žensky

Autentická písničkářka Marie Tilšarová si s námi popovídala o svém partnerství a vědomé volbě nechat o sebe pečovat. Podělila se i o čerstvou inspiraci, jak do života přizvat víc hojnosti.

BLOG  /  Květen 2023

15 novinek pro dračice, romantické víly i decentní dámy

Zeptaly jsme se vás, co chcete. A vy jste měly jasno. Chcete něco ohnivějšího! Ale taky něco tlumenějšího, v čem se budete cítit dobře v práci. Víc odstínů modré a fialové a pak ještě...

BLOG  /  Květen 2023

Rozhovor s Evou Kovaříkovou

Když jsem volala kvůli rozhovoru, byl právě první jarní den a Eva Kovaříková z centra Živá voda šla po louce v Pachamama sukni, navolno, a smála se: „Hádej, co mám právě na sobě?“ Tak...

BLOG  /  Duben 2023

O Human designu s Janou Jánovou

Poznejte způsob, jak porozumět lépe sobě, svým dětem, partnerům i lidem kolem vás . . Human design používám sama už mnoho let k vlastnímu osobnímu rozvoji. Pomáhá mi při důležitých i...

BLOG  /  Duben 2023

Jaro

S příchodem jara by se tedy i v nás měla probudit touha jít do akce. Pokud tomu tak není, pak se musíme podívat zpět do zimního období, jak jsme tam hospodařili se svou energií. Na jaře totiž sklízíme, co jsme zaseli v zimě.

BLOG  /  Březen 2023

Maxisukně – trend jara 2023

Že bychom předběhly dobu? Naše zákaznice nový trend maxisukní nezaskočil, spokojeně vytahují ze skříně oblíbené kousky a chystají nové kombinace. Nošení sukní v aprílovém počasí má...

BLOG  /  Březen 2023

Oslava ženství

8.3. je Mezinárodní den žen. Tento den je úzce spjat s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. . Je to svátek, který má smysl. Má smysl neusínat na v...

BLOG  /  Leden 2023

Zima

Velká část zimy už je za námi, ale stále není pozdě si toto období navnímat a tělo i duši pohladit. Stejně jako u jiných ročních období, i u zimy platí – chovejme se jako příroda.

BLOG  /  Leden 2023

Hopi oheň

Dnes, 1.1.2023, máme příležitost udělat první posvátný mírový rituál v tomto roce - Hopi oheň inspirovaný indiánským kmenem Hopiú. Kmen Hopi jsou původním indiánským kmenem, který dnes žij...

BLOG  /  Listopad 2022

„Řecké archetypy pomohou probudit vaše nevědomí,” říká Veronika Kubátová

Staré řecké báje a pověsti od Petišky má dosud v paměti mnoho z nás. Ale co je skutečně schováno za příběhy zpracovanými jako pohádky pro děti? Hloubku řecké mytologie pro vás obje...

BLOG  /  Listopad 2022

Svíčky, které Vás nadchnou

Lucie Ročárková se zabývá výrobou svíček a vykuřovadel a díky spojení s netradičním materiálem jsou její svíčky zároveň umělecká díla a každá svíčka je originál.

BLOG  /  říjen 2022

„Víte, jak pečovat o prsa?“ ptá se Iveta Kučerová

Staráte se o svá prsa? A nemyslím tím pouze pravidelné samovyšetření kvůli rakovině prsu. Víte, co jim prospívá a co škodí? Prsa jsou část těla, o které se otevřeněji začíná mluvit až v posl...

BLOG  /  Září 2022

„Výslovnost je jen třešinkou na dortu,” říká logopedka Petra Nejedlá

Někdy žasnu nad tím, jaké cesty vedou k mým setkáním s inspirativními a úžasnými ženami. Jedním z takových případů je i setkání s Petrou Nejedlou, logopedkou, lektorkou a výtvarnicí, kt...

BLOG  /  Srpen 2022

S Marií Fryčovou jsme si splnily sen navzájem

Patříte k těm, kteří se nemohli vynadívat na fotografie našich nových kolekcí krátkých sukní a tílek s braletkou? A to nejen kvůli úžasným barvám a vzorům, ale také kvůli modelce? Tou byla tentok...

BLOG  /  červenec 2022

Aktivace Theta healingu

Milá ženo, milí muži, udělej si na sebe a svojí duši prostor i během rušného léta, ať ho můžeš prožít propojená a nasycená. Zvu Tě k velké letní Theta Healingové aktivaci na oslavu v...

BLOG  /  červenec 2022

„Kde je pochopení, tam je i respekt,” říká Míla Hlávková, průvodkyně žen na cestě změn

Další ze zajímavých žen, které bych Vám ráda představila na našem blogu, je Míla Aine Hlávková. Míla je průvodkyní žen, které se rozhodly pro změnu a jejichž cílem je najít vnitřní...

BLOG  /  Květen 2022

„PŘIZNAT VŠE, JAK TO JE. NEFOTIT ILUZE,” TAK FOTÍ PAVLA KURKOVÁ, FOTOGRAFKA PACHAMAMA

Pavla Kurková je autorkou našich úžasných fotografií na e-shopu. Co na nich obdivuji, je přirozenost a to, že dokáže zachytit radost, klid a mnoho dalších pocitů. Fotografie tak díky ní nejsou pouze způsobem, jak ukázat produkt, ale jak zachytit jeho energii.

BLOG  /  Březen 2022

„Ženská energie tady je a my se jí nesmíme bát.“ Rozhovor s Bedřiškou Žufanovou

Posláním Bedřišky Žufanové je pomáhat ženám najít samu sebe, znovu se začít radovat z maličkostí a být se sebou spokojená. To, že to není samozřejmost, ví nejedna z nás. Bedřiška je...

BLOG  /  únor 2022

Příběhy v sukni aneb všechny tváře ženství - Lenka Simerská

Jak se vidí Lenka sama, mi poodhalila v rozhovoru, který jsme vedly během focení jednoho příjemného letního dne na pražských Vinohradech. Moje první otázka směřovala, jak jinak, k jejímu vztahu k sukním.

BLOG  /  Leden 2022

DENÍK, KTERÝ TI ZMĚNÍ ŽIVOT

Na Eriku jsem narazila náhodou o loňské Svatojánské noci na kakaovém rituálu. Erika mi tehdy řekla o svém deníku vděčnosti, a protože praxe vděčnosti je mi hodně blízka, deník mě ihned zaujal a netrvalo dlouho, a už jsem si v něm doma listovala.

BLOG  /  Listopad 2021

Yellow Sisters

„HLAS JE NEJDOKONALEJŠÍ HUDEBNÍ NÁSTROJ A ZPÍVAT MŮŽE SKUTEČNĚ KAŽDÝ,“ říká Antonia Nyass ze skupiny Yellow Sisters.

BLOG  /  Listopad 2021

VÍTEJ PERIMENOPAUZO! Sbohem, hormonální rovnováho!

Už jsou to dva roky, co nespím, zažívám stavy úzkosti. Mám snad poprvé v životě chuť na pivo. Na sladkosti úplně minimálně, i tak váha stoupla o 15 kg. Nejsem blázen, jsem žena! Moje prsa jsou teď naprosto výstavní, stejně jako monumentální zadek a já si to fakt užívám! Poprvé v životě sklízím u mužů i žen pochvaly. Moje ženskost je fakt vidět! Moje tělo prochází další úžasnou změnou. Doufám, že z toho vyjdu silnější, než kdy dřív, i když jsou právě moje emoce na horské dráze.

BLOG  /  Srpen 2021

Pro "staré" ženy v sukni

Ukázalo se, že bejt stará, neznamená mít prázdný ruce, ale že je to skvělá příležitost bejt prostě "jen" já. Protože konečně jsem dost stará na to, abych žila skutečně svůj vlastní život.

BLOG  /  Srpen 2021

Světový den ženského orgasmu

No být jeho manželka, nevím, zda by mě taková kompenzace uspokojila. Představa, že mě partner za roky abstinence nebo neuspokojivého sexu odmění „mezinárodním“ svátkem mi nepřipadá příliš naplňující... více v článku :)

BLOG  /  červenec 2021

FRANTIŠKA PLAMÍNKOVÁ, PŘÍBĚH NEZLOMNÉ ODVAHY A SÍLY

ZAPOMENUTÁ BOJOVNICE ZA ROVNOPRÁVNOST A SVOBODU ŽEN

BLOG  /  červen 2021

Slunovrat

Blíží se nám významný přelomový bod v roce a tím je LETNÍ SLUNOVRAT, kdy se mění energie v přírodě a stejně tak i v nás, protože jsme s ní neodlučitelně spjaté. Proto má smysl zabývat ...

BLOG  /  červen 2021

Nová kolekce sukní konečně dorazila!

Z Bali připluly po moři, vylodily se v Hamburku, prošly náročnými celními procedurami a teď jsou připravené pro vás. . Klasické dlouhé i letně zkrácené sukně. . Neskutečně pohodlné, ...

BLOG  /  Leden 2021

Hromnice, Imbolc a první záblesky jara

Už je vám zima dlouhá? Každý rok se už od října těšíte na Vánoce, týden, dva po nich ještě čerpáte z jejich atmosféry a pak už byste nejraději skočili rovnou do jara? Zpomalte a rozhlédněte se kolem sebe - příroda ještě zdánlivě odpočívá, pod povrchem ale začíná pomalu klíčit jaro. Pojďme se inspirovat, vysazovat semínka nových nápadů, ale nepřepalme to se startem. Každé období v roce má pro nás poselství, které se vyplatí následovat. O prvním přelomovém období takzvaného Kola roku se rozepsala Markéta Prchalová.

BLOG  /  Listopad 2020

Jak sladit podzimní šatník s dlouhou sukní?

Je podzimní ráno a vy stojíte trochu bezradně před otevřenou skříní. Sama to moc dobře znám. Do kalhot se mi nechce a tak lovím na ramínkách, co bych mohla obléknout k dlouhé sukni, aby...

BLOG  /  Listopad 2020

Ostrůvky radosti aneb 10 tipů, jak si vykouzlit dobrou náladu

Rádi bychom vám představili Janu Rosu - průvodkyní rituály, ženskými kruhy a seberozvojovými semináři, lektorku práce s pánevním dnem. Jana žije a tvoří v magické krajině Bílých Karpat. Domovina žítkovských bohyň ji inspiruje k vnitřní práci na sobě a chce se s vámi podělit o své nejosvědčenější tipy, jak si vykouzlit dobrou náladu.

BLOG  /  říjen 2020

Co prospívá ženskému srdci za úplňku?

Co se to děje? Převalujete se v posteli a nemůžete spát? Kouknete znaveně z okna a … je tam! Úplněk. To se dalo čekat.

BLOG  /  Září 2020

Nejnovější kolekce dlouhých i krátkých sukní je tady! Hurá!

Dočkaly jsme se. Přes veškeré komplikace spojené se zákazem cestování se nám podařilo ještě před koncem léta dopravit z naší milované Indonesie kolekci pestrobarevných dlouhých sukní. UFFFF!

BLOG  /  červen 2020

Braletky po roce. Stovky prodaných kousků a spokojených žen

Braletky jsme do e-shopu Pachamama.cz zařadily v březnu 2019. Nebyl to krok do neznáma. Tento nový produkt jsme pro vás poctivě testovaly, nosily, natahovaly, mnohokrát praly a zase nosily. S nadšením jsme pak braletky nabídly i vám a doufaly v to, že se vám trefíme do vkusu. Po více než roce a stovkách prodaných kousků dnes můžeme říct, že braletky patří k nejprodávanějším produktům. Máme velkou radost z toho, že jste si je tak oblíbily. Že braletky ještě neznáte? Mrkněte na recenze jejich spokojených nositelek.

BLOG  /  Březen 2020

Fotografka ženské duše Jana Bínová

Domluvily jsme pro vás slevu v hodnotě 500 Kč na focení ženské duše s Janou Bínovou. Slevový voucher najdete uvnitř článku ve fotogalerii :)

BLOG  /  říjen 2019

Šicí dílna na Bali

Příběh s nápadem vytvořit šicí dílnu se začal odvíjet už v prosinci 2018, kdy jsme koupily šicí stroj švadleně Agung, aby mohla začít šít sukně pro e-shop www.pachamama.cz

BLOG  /  Duben 2019

Koupily jste šicí stroj a ani o tom možná nevíte!

Tak vám to chci říct a poděkovat vám. Od září 2018 jste u nás nakoupily tolik sukní, že jsme mohly Agung, naší švadleně, koupit její vlastní šicí stroj. Společně s ní jsme jej pořídi...

BLOG  /  Březen 2019

O braletkách

Braletku na svém těle miluju! Je to jediné, co je mi na prsou příjemné dokonce víc než nemít nic.

BLOG  /  Listopad 2018

Indonéská batika z rukou mistra Aldima

Uhrančivé oči, pevný postoj a decentní úsměv. V předsíni stál pan Aldim a podal nám od barev černou ruku a sledoval...

BLOG  /  Květen 2018

Agung, ta která šije sukně

Rozhovor s paní Agung. Jak potkala muže svých snů, co je jejím posláním a kolik sukní zvládne ušít se dočtete v tomto článku..