Z odpuštění a úcty se rodí láska

Tamara Melissa už třetí dekádu provází ženy a často i muže cestou od zranění k hojení v zásadních životních tématech. Vždycky v dušičkovém čase se věnuje tématu smrti, po kterém následuje advent a hledání vnitřního světla.

Vaše rituály už několik let propojují svět živých a mrtvých. O čem vlastně jsou?

Obvykle mají dvě linky. První je rozloučení s našimi zemřelými, to je velmi aktuální téma pro všechny, kdo se potýkají s bolestí, ať už je čerstvá nebo dlouhá léta neřešená. Druhá linie nás vede k uchopení naší vlastní smrtelnosti – je to příprava na to, až budeme odcházet my sami, a často nakonec vede k mnohem hlubšímu prožívání života.

Jeden z darů covidové pandemie je, že zbavila smrt části jejího tabu. O umírání se začalo přirozeně mluvit i v mainstreamu, sice je to pořád velmi citlivé téma, lidé se smrti bojí, ale povědomí o ní se zlepšuje.

Loučíme se s prarodiči, pak rodiči, ale mezitím odcházejí i děti, což je téma, o kterém se mlčí. Většina žen s ním zůstává sama a muži se mu snaží vyhnout, raději tu velkou bolest vytěsní. Děti odcházejí v různých stádiích před i po porodu. Velmi často se to děje i bez povšimnutí, s první menstruací po početí, u které citlivější ženy cítí, že je prostě jiná.

AnezkaAubrechtova-49Také za zdmi porodnic se umírá – a to pak ke mně přicházejí pozůstalí muži. Je to přirozené, děje se to, ani s veškerou dostupnou technikou nemůžeme zaručit, že se to nestane. Porod má vždy fázi, kde matka i dítě prochází branou života a smrti, pocitem, kdy už není cesty zpátky a proces je silnější než my – a výsledek je v rukou Božích.

Důležitou roli v rodinném systému zastupují i zvířata, především u osamělých lidí. Ale někdo může truchlit i nad skáceným stromem, ke kterému měl hlubokou citovou vazbu. O slovo se hlásí i enviromentální smutek. Někoho se dotýká přímo existenciálně, když se těží pralesy a odcházejí celé ekosystémy. Prožívání je pak velmi podobné úmrtí blízkého člověka.

Jak potlačené prožívání smrti v naší kultuře ovlivňuje kvalitu života pozůstalých lidí?

Nesmírně silně. V naší společnosti není snadné procítit všechno, co smrt přináší, není tu prostor plnohodnotně truchlit a projít všemi fázemi bolesti.  Zaznívají rady jako otevřete si láhev vína, vyspěte se z toho, zabavte se, dejte si antidepresiva… To je obrovská bagatelizace, popření všech pocitů, které smrt přináší.

Za časů mé babičky se chodilo v černém, jako symbol úcty. Když duše přichází a žena otěhotní, má speciální statut a získává podporu. Když naopak duše odchází, je kolem toho vzduchoprázdno, pozůstalí nedostávají úctu a respekt k tomu, co se kolem toho děje. Nemáme podporu v tom, abychom si dovolili být autentičtí, pravdiví, a projevili něco tak důležitého, jako je bolest ze smrti. A bolest je jen jedna strana mince, často mluvím o darech smrti.

Stydíme se za slzy, natož za vztek, ten je pro nás v tomto kontextu zcela nepřijatelný. Přitom truchlení tuto fázi obsahuje velmi silně – projevuje s otázkami jako co mi to udělal, proč mě opustila, panebože, jak se to mohlo stát mě? Abych tím vším zdravě prošli, potřebujeme podporu bližních nebo někoho, kdo nás s citem provede údolím smutku.

AnezkaAubrechtova-24Co se stane, když si smutek hluboce neodžijeme a potlačíme ho?

Když nám není dopřáno projít všemi fázemi, tak v nějaké můžeme uvíznout, často po zbytek života. Zůstává pocit křivdy, zatrpknutí, lidé nežijí, protože se zaseknou křivdě, bolesti a zradě. Berou si velmi osobně, že se něco takového stalo právě jim.

Nebo přestanou věřit ve smysl života, nic pro ně nemá cenu, jen přežívají na autopilota, někdy si i sáhnou na život. Jiní naopak neuvěří, že se to skutečně stalo a žijí v bludu. To může vést až do psychiatrických zařízení, ale velmi často to na nich nepoznáte, ti lidé žijí zdánlivě naplno, ale ne z pocitu smíření, nýbrž z místa bolesti. Se životem bojují a probíjejí se jím životu i smrti navzdory. To může být nesmírně vyčerpávající.

Zmiňovala jste dary smrti, co si pod tím můžeme představit?

Z obrovské bolesti se zrodí pokora a pozůstalí jdou životu naproti ve vděčnosti za každý den. Tváří v tvář smrti si uvědomíme, že život je dar a není na místě ztrácet čas. To často lidé prožijí v rituálech, kterými provázím. Do morku kostí tam procítí bolest i radost, prochází vlnami obého, oči se rozzáří, srdce se otevřou a vše může být odpuštěno a propuštěno.

Na víkendovém rituálu se učíme také, jak doprovázet naše umírající všemi stádii procesu umírání. Procházíme i simulací naší vlastní smrti – a to je velmi mocný zážitek, opravdu cítíme, že opouštíme tělo, a zůstává prožitek smrti jako transformace, kterou vše nekončí. Duše je energie, která nemizí, jen se promění – když to lidé prožijí a naplno pochopí, uleví se jim od strachu i smutku. Je to obrovské osvobození.

Všechny tyto rituály bývají každý rok v čase Dušiček, ale meditace Jak zahojit bolest po úmrtí někoho milovaného je k dispozici kdykoli.

Tamara Melissa adventPro adventní čas chystáte online kurz "Zažehni svou záři". Jaký bude?

Advent a Vánoce jsou velmi ambivalentní témata, jsou lidi, kteří je milují a lidi, kteří je nesnášejí. Je to dané tím, že na nás kladou velká očekávání, co by se mělo dít, jak by všechno mělo být dokonalé – a to především na ženy. Je to masakr.

Spousta žen se vymezila tak, že advent zcela bojkotuje, aby se z těch očekávání a musů zachránila. Tím ale vylévají „s vaničkou i dítě“. Sice se zbaví tlaku, ale ocitnou se ve vzduchoprázdnu, bez propojení s tím podstatným, co advent přináší – a to je vnitřní světlo.

V rámci našich čtyř ročních období má ale advent hluboký smysl a spoustu rovin. Propojuje nás s tématem smrti a znovuzrození, dává nám prostor pro rekapitulaci končícího roku a pro uzavření všeho nedořešeného adekvátním způsobem. Právě tomu se věnuji ve svém adventním kurzu – uzavíráme a hojíme vše, co není zahojené, nacházíme odpuštění a úctu k sobě i ke svým milovaným. A skrze to se rodí láska, které také říkáme světlo. Nebo Ježíšek.

To jsou všechno různé názvy a symboly pro totéž, co všichni hledáme. Pro bezbřehou, bezpodmínečnou lásku, kterou jsme měli všichni dostat jako děti a v naší kultuře většinou nedostali. Podle toho se i chováme, snažíme se ji dostat za každou cenu, přece když bude všechno dokonalé, nablýskané, všechny povinnosti splněné, tak konečně přijde... Nebo naopak vztyčíme prostředníček a všechno to uzavřeme. Včetně svého srdce.

DSC_5380adventním kurzu spolu projdeme 4 adventní týdny. První týden nese téma domova a nabízí prostor naučit se vnímat domov v našem nitru. Jednat ne podle toho, co si kdo pomyslí, ale tvořit bezpečí a krásu domova ve spojení se sebou jako domov pro naši duši i tělo.

Druhý týden je na řadě láska, soucit a vztahy. Dotýkáme se nedořešených problémů ve vztazích, pocitů viny nebo naopak křivdy, hledáme pro sebe i ostatní v srdci odpuštění, abychom spolu mohli zasednout v lásce ke štědrovečernímu stolu. Aby ta nezpracovaná pravda nemusela vybublat u štědré večeře, to se pak žádný příchod světla nekoná.

Třetí týden otevře téma vztahu sama k sobě, včetně odpuštění sobě samotné – to je jedna z nejtěžších disciplín. Vyrostli jsme v kánonu utrpení a roli oběti si často i velmi hýčkáme. Časté je téma zrady sama sebe, když jsem neudělala něco, co jsem cítila, že mám, šla jsem sama proti sobě, ublížila sobě nebo druhým. Tohle si odpustit je veliká práce, ale zásadní pro to, abychom se mohli o Vánocích sami sobě podívat do očí. Nacházíme úctu k sobě a bližním, protože bez úcty není láska.

Čtvrtý týden je korunou celého kurzu – když projdeme všechny předchozí kroky, tak máme velikou šanci, že najdeme světlo, které v nás stále je, jen bylo překryté závoji témat uplynulých třech týdnů. A to je vyvrcholení celé adventní Cesty, které letos spolu s čtvrtou adventní nedělí vychází přesně na Štědrý den. Propojení se světlem a láskou.

Kurz vznikl za lockdownu a letos už poběží potřetí. Ženy říkají, že je to můj nejkrásnější online kurz. Ta témata jsou totiž nadčasová, jen je advent vytahuje na světlo. Stěžejní součástí kurzu je hluboká meditační praxe, natočila jsem krásné zhruba půlhodinové meditace, které jsou velmi transformační. A to, s čím se v nich spojíme, pak v praktických krocích vnášíme do hmoty – pracuje se s aromaterapií, hudbou, dotekem, úklidem, barvami… Je tam třeba i recept na perníčky, prostě krásné praktické věci, které nám dělají radost, abychom vystoupily z role oběti a otrokyně do tvůrkyně.

DSC_5397Od 16. listopadu bude probíhat soutěž o tři volné vstupenky do tohoto adventního online kurzu a 22. listopadu proběhne ochutnávkový webinář zdarma, aby si mě ženy nacítily a zjistily, jestli se se mnou chtějí vydat na hlubší 4týdenní adventní cestu. A kdo by rád zažil adventní kouzla naživo v Praze, je 21.12. vítán ve Vánočním slunovratovém rituálu, který je otevřený nejen ženám, ale i mužům a dětem :).

Tamaro, vy pracujete s energií – vnímáte rozdíl, když jdete v dlouhé sukni, jaké šije Pachamama?

Poslání Pachamamy je nádherné a dlouhé sukně jsou veliké téma. My ženy jsme v dnešní době velmi svobodné a samozřejmě máme rády džíny a kalhoty. Já nejsem výjimka, dávají mi pocit síly a dynamiky. Ale zároveň miluju i sukně. Pro mě je důležité, že nemusím nosit uniformu a můžu si oblékat, co chci. Není potřeba zavrhnout kalhoty jen kvůli pocitu, že jsme právě objevily ženskou energii – je dobré tou fází projít, ale nedržet se jí rigidně.

Dlouhé sukně mají specifický význam v tom, že velmi podporují ženskou energii, protože když jdu v létě v dlouhé sukni bosa po trávě, ideálně bez kalhotek, cítím, co se děje v prostoru mezi mýma nohama, v té vývěvě mezi zemí a vagínou v pohybu… Natož, když tančím! Můžu si tak opravdu dobíjet ženské baterky skrze zemskou energii.

Když rázuju obutá v džínech po asfaltu, je to zase jiná energie, skvělý pocit dynamické části cyklu, výkonu, akce, mužské energie.
Volme si, co v sobě chceme podpořit, jak se chceme cítit. Buďme bdělí vůči sobě a naslouchejme impulzům našeho těla. Jděme vstříc samy sobě – tomu říkám láska.

 

Na fotkách vidíte dlouhou sukni Salometriko Keira s 3/4 rukávem v odstínu Scarlet.


Další články

BLOG  /  Květen 2024

Jak se zrodila Pachasukně a proč je tak dlouhá

Pachasukni jsme nevymyslely my, o tu jste si řekly samy. A pěkně hlasitě. Přečtěte si, jak se to všechno událo a poskládalo.

BLOG  /  Květen 2024

Nejsi na to moc mladá?

Aneb menopauza je jen pro starý…. . Co vás jako první napadne, když se řekne žena v přechodu: Jak vypadá? Je jí 35 nebo 60? Připadá vám 35 absurdní? Jestli ano, přečtěte si článek ...

BLOG  /  Duben 2024

Svatby, co mají hloubku

Květen je už od dob K. H. Máchy lásky čas – a kdo by o ní měl vědět víc než Markéta Van Prchalová, která láskyplnými okamžiky žije každý svůj pracovní den. Je totiž svatební ritualistka...

BLOG  /  Duben 2024

Práce s čakrami do mě narazila

Alice Kirš se s námi podělila o svůj způsob, jak se rozvíjet a uzdravovat tancem. Zjistěte, jak funguje Chakradance a proč by mohl pomoci i vám.

BLOG  /  Březen 2024

V Pachamama stylu: každá sukně má svůj jedinečný příběh

Když se podíváme na naši jarní kolekci sukní a triček, připomínáme si, že náš cíl není jen nabízet módní kousky, ale takové, které posilují v ženách sebevědomí. Eva nám poprvé otevřela oči tím, jak naše...

BLOG  /  Březen 2024

O vztazích, osobních volbách a menopauze

O přechodu se říká, že umí se vztahy zacloumat. Jak s kterými. Pokud za ten nejdůležitější považujete vztah sama k sobě, pak máme dobrou zprávu – psycholožka Klára Trávníčková tvrdí, že t...

BLOG  /  únor 2024

Menopauza a sex

Když jsem se připojovala, abych s psycholožkou Klárou Trávníčkovou online probrala žhavé téma intimního života zralých žen, měla jsem neumyté vlasy, v klíně termofor a přišla jsem si ta...

BLOG  /  Leden 2024

Úplněk ve lvu

ÚPLNĚK ve lvu 25.01. 2024 v 18:54. Působení úplňku je citelné od 25.01. od 08:37 do 27.01. do 20:10.. . Luna se nachází v ohnivém lvu a slunce ve vzdušném znamení vodnáře. . . LEV =...

BLOG  /  Leden 2024

Nový seriál – všechno, co jste chtěla vědět o menopauze a neměla se koho zeptat

V rozhovoru s psycholožkou Klárou Trávníčkovou jsme otevřely otázky, na které vám váš gynekolog nejspíš odpověď nedá. A tímto rozhovorem to nekončí, hodláme se ptát i dál. Těšte se, na na...

BLOG  /  Leden 2024

Novoluní v kozorohu

NOVOLUNÍ v kozorohu 11.01. 2024 ve 12:57. Energie novoluní je citelná od 10.01. od 02:33 do 12.01. do 04:00. Vysoce citliví mohou vnímat lunární energie i dříve než je uvedeno.. . K...

BLOG  /  Prosinec 2023

Úplněk v raku

ÚPLNĚK v raku 27.12. 2023 v 01:33. . Působení úplňku je citelné od 26.12. od 16:15 do 30.12. do 01:22. . . Rok 2023 začal úplňkem v raku (07.01.) a také jím končí jakoby nám chtěl př...

BLOG  /  Prosinec 2023

Pachamama, jak ji (možná) neznáte – zjistěte, co jsme zač

Zjistěte, kdo se pro vás otáčí na 56 m² obchodu Pachamama.

BLOG  /  Listopad 2023

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně?

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně? V Pachamamě se rády díváme pod pokličku podnikatelkám, kterým stejně jako nám dává jejich práce smysl. Proto jsme se zeptaly Jitky Prokšíkové z Mydlárny U Dvou koček, jak prožívá předvánoční čas ona.

BLOG  /  Listopad 2023

Podzim z pohledu tradiční čínské medicíny

Zeptala jsem se Radky Vymlátilové, terapeutky tradiční čínské medicíny, co teď prospěje naší imunitě. Hned na začátku jsme si „mimo záznam“ posdílely, že se nám teď oběma daří moc hezky a s podzimem jako bychom sklízely plody našeho celoročního snažení. A tak Radka začala rozhovor přáním…

BLOG  /  říjen 2023

Jak jsem vzala 3 sukně do Budapešti

Přečtěte si, proč by se mělo odpočívat (nejen) na podzim, že extravagance je v Maďarsku standard a jak jsem se sladila s budapešťskou hromadnou dopravou.

BLOG  /  Září 2023

Jak nosit dlouhou sukni i v zimě

Ochladilo se? To nás nezastaví. Přečtěte si pár tipů, jak vynosit dlouhé sukně, zazářit a nenastydnout.

BLOG  /  Září 2023

Tantrický orgasmus pro ženy

Pachasvět není jen o oblečení – v článcích se s vámi rády dělíme o témata, která nás zaujala. Tentokrát je to knížka Tantrický orgasmus pro ženy autorky Diany Richardson.

BLOG  /  Srpen 2023

Jak na to, abyste si voněla i v horku

Pocení k létu zkrátka patří. Někdo koláče v podpaždí považuje za neodpustitelné faux pas a bojuje proti němu antiperspiranty. Jiní upřednostňují řešení bez kontroverzního hliníku a vyhýbají se také oblečení z umělých vláken, které v horku zapáchá.

BLOG  /  Srpen 2023

Top 8 sukní babího léta

Letní dovolená si žádala zářivé barvy a vy jste nám s červenou a tyrkysovou málem utrhaly ruce. Děkujeme! Blížící se babí léto zjemňuje do zlaté, jantarové a zemité hnědé. Nová kolekce 8 sukní má ambici oba trendy propojit v nádherných kombinacích teplých i studených odstínů. Najděte to pravé pro svůj barevný typ.

BLOG  /  Srpen 2023

Nosím stále totéž… nebo ne?

Sukně, tílko a navrch kvalitní triko s tříčtvrtečním rukávem… Znamená to, že nemáte fantazii, nebo jste zkrátka objevila svůj styl? Pojďme se na to podívat.

BLOG  /  červenec 2023

Léto z pohledu tradiční čínské medicíny

Léto je období nejvyššího jangu, horka a plnosti. Zjistěte, co jíst, jak sportovat a co si oblékat, aby vás léto nevysilovalo, ale naopak vyživilo.

BLOG  /  červen 2023

Endometrióza: „Pátrejte po informacích a po ženách, které ji mají,“ radí Marta Uhlířová z vlastní zkušenosti

V tomto článku si s Martou povídáme o tom, jak se vyrovnala s endometriózou.

BLOG  /  červen 2023

Nech zaznít svůj hlas

„Učím lidi naladit své tělo tak, aby jejich hlas zněl,“ říká lektorka Marta Uhlířová.. . Marta není logopedka, i když učí lidi, jak mluvit. Je něco mnohem více. Díky jejím lekcím se ...

BLOG  /  červen 2023

Baví mě oblékat se žensky

Autentická písničkářka Marie Tilšarová si s námi popovídala o svém partnerství a vědomé volbě nechat o sebe pečovat. Podělila se i o čerstvou inspiraci, jak do života přizvat víc hojnosti.

BLOG  /  Květen 2023

15 novinek pro dračice, romantické víly i decentní dámy

Zeptaly jsme se vás, co chcete. A vy jste měly jasno. Chcete něco ohnivějšího! Ale taky něco tlumenějšího, v čem se budete cítit dobře v práci. Víc odstínů modré a fialové a pak ještě...

BLOG  /  Květen 2023

Rozhovor s Evou Kovaříkovou

Když jsem volala kvůli rozhovoru, byl právě první jarní den a Eva Kovaříková z centra Živá voda šla po louce v Pachamama sukni, navolno, a smála se: „Hádej, co mám právě na sobě?“ Tak...

BLOG  /  Duben 2023

O Human designu s Janou Jánovou

Poznejte způsob, jak porozumět lépe sobě, svým dětem, partnerům i lidem kolem vás . . Human design používám sama už mnoho let k vlastnímu osobnímu rozvoji. Pomáhá mi při důležitých i...

BLOG  /  Duben 2023

Jaro

S příchodem jara by se tedy i v nás měla probudit touha jít do akce. Pokud tomu tak není, pak se musíme podívat zpět do zimního období, jak jsme tam hospodařili se svou energií. Na jaře totiž sklízíme, co jsme zaseli v zimě.

BLOG  /  Březen 2023

Maxisukně – trend jara 2023

Že bychom předběhly dobu? Naše zákaznice nový trend maxisukní nezaskočil, spokojeně vytahují ze skříně oblíbené kousky a chystají nové kombinace. Nošení sukní v aprílovém počasí má...

BLOG  /  Březen 2023

Oslava ženství

8.3. je Mezinárodní den žen. Tento den je úzce spjat s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. . Je to svátek, který má smysl. Má smysl neusínat na v...

BLOG  /  Leden 2023

Zima

Velká část zimy už je za námi, ale stále není pozdě si toto období navnímat a tělo i duši pohladit. Stejně jako u jiných ročních období, i u zimy platí – chovejme se jako příroda.

BLOG  /  Leden 2023

Hopi oheň

Dnes, 1.1.2023, máme příležitost udělat první posvátný mírový rituál v tomto roce - Hopi oheň inspirovaný indiánským kmenem Hopiú. Kmen Hopi jsou původním indiánským kmenem, který dnes žij...

BLOG  /  Listopad 2022

„Řecké archetypy pomohou probudit vaše nevědomí,” říká Veronika Kubátová

Staré řecké báje a pověsti od Petišky má dosud v paměti mnoho z nás. Ale co je skutečně schováno za příběhy zpracovanými jako pohádky pro děti? Hloubku řecké mytologie pro vás obje...

BLOG  /  Listopad 2022

Svíčky, které Vás nadchnou

Lucie Ročárková se zabývá výrobou svíček a vykuřovadel a díky spojení s netradičním materiálem jsou její svíčky zároveň umělecká díla a každá svíčka je originál.

BLOG  /  říjen 2022

„Víte, jak pečovat o prsa?“ ptá se Iveta Kučerová

Staráte se o svá prsa? A nemyslím tím pouze pravidelné samovyšetření kvůli rakovině prsu. Víte, co jim prospívá a co škodí? Prsa jsou část těla, o které se otevřeněji začíná mluvit až v posl...

BLOG  /  Září 2022

„Výslovnost je jen třešinkou na dortu,” říká logopedka Petra Nejedlá

Někdy žasnu nad tím, jaké cesty vedou k mým setkáním s inspirativními a úžasnými ženami. Jedním z takových případů je i setkání s Petrou Nejedlou, logopedkou, lektorkou a výtvarnicí, kt...

BLOG  /  Srpen 2022

S Marií Fryčovou jsme si splnily sen navzájem

Patříte k těm, kteří se nemohli vynadívat na fotografie našich nových kolekcí krátkých sukní a tílek s braletkou? A to nejen kvůli úžasným barvám a vzorům, ale také kvůli modelce? Tou byla tentok...

BLOG  /  červenec 2022

Aktivace Theta healingu

Milá ženo, milí muži, udělej si na sebe a svojí duši prostor i během rušného léta, ať ho můžeš prožít propojená a nasycená. Zvu Tě k velké letní Theta Healingové aktivaci na oslavu v...

BLOG  /  červenec 2022

„Kde je pochopení, tam je i respekt,” říká Míla Hlávková, průvodkyně žen na cestě změn

Další ze zajímavých žen, které bych Vám ráda představila na našem blogu, je Míla Aine Hlávková. Míla je průvodkyní žen, které se rozhodly pro změnu a jejichž cílem je najít vnitřní...

BLOG  /  Květen 2022

„PŘIZNAT VŠE, JAK TO JE. NEFOTIT ILUZE,” TAK FOTÍ PAVLA KURKOVÁ, FOTOGRAFKA PACHAMAMA

Pavla Kurková je autorkou našich úžasných fotografií na e-shopu. Co na nich obdivuji, je přirozenost a to, že dokáže zachytit radost, klid a mnoho dalších pocitů. Fotografie tak díky ní nejsou pouze způsobem, jak ukázat produkt, ale jak zachytit jeho energii.

BLOG  /  Březen 2022

„Ženská energie tady je a my se jí nesmíme bát.“ Rozhovor s Bedřiškou Žufanovou

Posláním Bedřišky Žufanové je pomáhat ženám najít samu sebe, znovu se začít radovat z maličkostí a být se sebou spokojená. To, že to není samozřejmost, ví nejedna z nás. Bedřiška je...

BLOG  /  únor 2022

Příběhy v sukni aneb všechny tváře ženství - Lenka Simerská

Jak se vidí Lenka sama, mi poodhalila v rozhovoru, který jsme vedly během focení jednoho příjemného letního dne na pražských Vinohradech. Moje první otázka směřovala, jak jinak, k jejímu vztahu k sukním.

BLOG  /  Leden 2022

DENÍK, KTERÝ TI ZMĚNÍ ŽIVOT

Na Eriku jsem narazila náhodou o loňské Svatojánské noci na kakaovém rituálu. Erika mi tehdy řekla o svém deníku vděčnosti, a protože praxe vděčnosti je mi hodně blízka, deník mě ihned zaujal a netrvalo dlouho, a už jsem si v něm doma listovala.

BLOG  /  Listopad 2021

Yellow Sisters

„HLAS JE NEJDOKONALEJŠÍ HUDEBNÍ NÁSTROJ A ZPÍVAT MŮŽE SKUTEČNĚ KAŽDÝ,“ říká Antonia Nyass ze skupiny Yellow Sisters.

BLOG  /  Listopad 2021

VÍTEJ PERIMENOPAUZO! Sbohem, hormonální rovnováho!

Už jsou to dva roky, co nespím, zažívám stavy úzkosti. Mám snad poprvé v životě chuť na pivo. Na sladkosti úplně minimálně, i tak váha stoupla o 15 kg. Nejsem blázen, jsem žena! Moje prsa jsou teď naprosto výstavní, stejně jako monumentální zadek a já si to fakt užívám! Poprvé v životě sklízím u mužů i žen pochvaly. Moje ženskost je fakt vidět! Moje tělo prochází další úžasnou změnou. Doufám, že z toho vyjdu silnější, než kdy dřív, i když jsou právě moje emoce na horské dráze.

BLOG  /  Srpen 2021

Pro "staré" ženy v sukni

Ukázalo se, že bejt stará, neznamená mít prázdný ruce, ale že je to skvělá příležitost bejt prostě "jen" já. Protože konečně jsem dost stará na to, abych žila skutečně svůj vlastní život.

BLOG  /  Srpen 2021

Světový den ženského orgasmu

No být jeho manželka, nevím, zda by mě taková kompenzace uspokojila. Představa, že mě partner za roky abstinence nebo neuspokojivého sexu odmění „mezinárodním“ svátkem mi nepřipadá příliš naplňující... více v článku :)

BLOG  /  červenec 2021

FRANTIŠKA PLAMÍNKOVÁ, PŘÍBĚH NEZLOMNÉ ODVAHY A SÍLY

ZAPOMENUTÁ BOJOVNICE ZA ROVNOPRÁVNOST A SVOBODU ŽEN

BLOG  /  červen 2021

Slunovrat

Blíží se nám významný přelomový bod v roce a tím je LETNÍ SLUNOVRAT, kdy se mění energie v přírodě a stejně tak i v nás, protože jsme s ní neodlučitelně spjaté. Proto má smysl zabývat ...

BLOG  /  červen 2021

Nová kolekce sukní konečně dorazila!

Z Bali připluly po moři, vylodily se v Hamburku, prošly náročnými celními procedurami a teď jsou připravené pro vás. . Klasické dlouhé i letně zkrácené sukně. . Neskutečně pohodlné, ...

BLOG  /  Leden 2021

Hromnice, Imbolc a první záblesky jara

Už je vám zima dlouhá? Každý rok se už od října těšíte na Vánoce, týden, dva po nich ještě čerpáte z jejich atmosféry a pak už byste nejraději skočili rovnou do jara? Zpomalte a rozhlédněte se kolem sebe - příroda ještě zdánlivě odpočívá, pod povrchem ale začíná pomalu klíčit jaro. Pojďme se inspirovat, vysazovat semínka nových nápadů, ale nepřepalme to se startem. Každé období v roce má pro nás poselství, které se vyplatí následovat. O prvním přelomovém období takzvaného Kola roku se rozepsala Markéta Prchalová.

BLOG  /  Listopad 2020

Jak sladit podzimní šatník s dlouhou sukní?

Je podzimní ráno a vy stojíte trochu bezradně před otevřenou skříní. Sama to moc dobře znám. Do kalhot se mi nechce a tak lovím na ramínkách, co bych mohla obléknout k dlouhé sukni, aby...

BLOG  /  Listopad 2020

Ostrůvky radosti aneb 10 tipů, jak si vykouzlit dobrou náladu

Rádi bychom vám představili Janu Rosu - průvodkyní rituály, ženskými kruhy a seberozvojovými semináři, lektorku práce s pánevním dnem. Jana žije a tvoří v magické krajině Bílých Karpat. Domovina žítkovských bohyň ji inspiruje k vnitřní práci na sobě a chce se s vámi podělit o své nejosvědčenější tipy, jak si vykouzlit dobrou náladu.

BLOG  /  říjen 2020

Co prospívá ženskému srdci za úplňku?

Co se to děje? Převalujete se v posteli a nemůžete spát? Kouknete znaveně z okna a … je tam! Úplněk. To se dalo čekat.

BLOG  /  Září 2020

Nejnovější kolekce dlouhých i krátkých sukní je tady! Hurá!

Dočkaly jsme se. Přes veškeré komplikace spojené se zákazem cestování se nám podařilo ještě před koncem léta dopravit z naší milované Indonesie kolekci pestrobarevných dlouhých sukní. UFFFF!

BLOG  /  červen 2020

Braletky po roce. Stovky prodaných kousků a spokojených žen

Braletky jsme do e-shopu Pachamama.cz zařadily v březnu 2019. Nebyl to krok do neznáma. Tento nový produkt jsme pro vás poctivě testovaly, nosily, natahovaly, mnohokrát praly a zase nosily. S nadšením jsme pak braletky nabídly i vám a doufaly v to, že se vám trefíme do vkusu. Po více než roce a stovkách prodaných kousků dnes můžeme říct, že braletky patří k nejprodávanějším produktům. Máme velkou radost z toho, že jste si je tak oblíbily. Že braletky ještě neznáte? Mrkněte na recenze jejich spokojených nositelek.

BLOG  /  Březen 2020

Fotografka ženské duše Jana Bínová

Domluvily jsme pro vás slevu v hodnotě 500 Kč na focení ženské duše s Janou Bínovou. Slevový voucher najdete uvnitř článku ve fotogalerii :)

BLOG  /  říjen 2019

Šicí dílna na Bali

Příběh s nápadem vytvořit šicí dílnu se začal odvíjet už v prosinci 2018, kdy jsme koupily šicí stroj švadleně Agung, aby mohla začít šít sukně pro e-shop www.pachamama.cz

BLOG  /  Duben 2019

Koupily jste šicí stroj a ani o tom možná nevíte!

Tak vám to chci říct a poděkovat vám. Od září 2018 jste u nás nakoupily tolik sukní, že jsme mohly Agung, naší švadleně, koupit její vlastní šicí stroj. Společně s ní jsme jej pořídi...

BLOG  /  Březen 2019

O braletkách

Braletku na svém těle miluju! Je to jediné, co je mi na prsou příjemné dokonce víc než nemít nic.

BLOG  /  Listopad 2018

Indonéská batika z rukou mistra Aldima

Uhrančivé oči, pevný postoj a decentní úsměv. V předsíni stál pan Aldim a podal nám od barev černou ruku a sledoval...

BLOG  /  Květen 2018

Agung, ta která šije sukně

Rozhovor s paní Agung. Jak potkala muže svých snů, co je jejím posláním a kolik sukní zvládne ušít se dočtete v tomto článku..