E-SHOP
„Ženská energie tady je a my se jí nesmíme bát.“ Rozhovor s Bedřiškou Žufanovou
Posláním Bedřišky Žufanové je pomáhat ženám najít samu sebe, znovu se začít radovat z maličkostí a být se sebou spokojená. To, že to není samozřejmost, ví nejedna z nás. Bedřiška je terapeutka a koučka, která miluje to, co dělá. A je to znát. A já jsem moc ráda, že patří k našim věrným zákaznicím a svolila k tomu, že si se mnou bude povídat o své práci i životě. Pokud ji chcete také poznat, přihlaste se na její květnový on-line kurz nebo přijďte na podzim na přednášku v rámci festivalu Buď zdráv.
- Působíte na mě jako silná, ale zároveň empatická žena, která je plná ženské energie. Nebylo tomu ale tak vždy. Řeknete čtenářkám PACHAMAMA více o začátku své cesty?
Zdravím všechny čtenářky a klientky Pachamamy. Spíš bych se popsala jako již od malička vysoce citlivá. Od malička jsem vnímala něco za běžným povrchem pocitů a slov. Viděla jsem jakoukoliv vnitřní faleš. Jako dítě jsem neměla nastavené hranice, natahovala jsem do sebe negativní energii druhých lidí, což mi škodilo. V dětství jsem svou duchovní sílu nasměrovala na vnitřní svět a snění si. Ty se staly dobře postavenými základ k dnešnímu afirmování, které, aby fungovalo, musí být spojené s duší.
- Kdy jste tedy začala objevovat sílu, kterou nyní vyzařujete?
Bylo to ve chvíli, když jsem to, co cítím, spojila se znalostmi ze studia psychologie, výcviky v koučinku, NLP atd. Pochopila jsem, kdo jsem, jaké jsou mé dary a pocit „jsem jiná“ jsem přetavila v sebehodnotu. Už vím, jak se svou senzitivitou zacházet, otevřela jsem brány vidění a vědomí ještě dál a každým rokem se ta síla navyšuje. Celá naše životní cesta je do určité míry daná a do určité míry ji ovlivňujeme my sami. Jedná se o neustálý proces předurčení a transformace. Ženská energie tady je a vždycky byla. A my se jí nesmíme bát.
- Předáváte svou pozitivní energii a sílu ostatním ženám. Kde energii čerpáte Vy?
Nejvíc energie umím doplnit v přírodě. U moře a oceánu nasávám pocit svobody a na Šumavě její ženskost. Prostě to, co mám v sobě, ale tam je to takové přirozené. V každodenním životě chodím 1× týdně na spontánní tanec a 1× za měsíc k mé mentorce a konstelářce. I když člověk nemá zásadní téma, je to úžasné upevnění se v sobě. Hýčkám pozorností druhé ženy, své děti a muže. Tam jsem jen já. Energii čerpám také z knih. Nejraději mám knihy se šamanskou tématikou, při nich mám pocit, že jsem doma.
Důležité je ale nejen umět energii čerpat, ale také nastavit si ochranné hranice tak, aby energie neutíkala, ale cirkulovala. V současné době je velmi důležité nenechat se vtáhnout do kolektivního strachu. Mít soucit neznamená mít úzkost.
- Váš projekt „Být sama sebou“ je způsobem, jak se vrátit ke svým kořenům a najít zdroj ženské energie. Řeknete nám o něm víc?
Projekt jsem vytvořila proto, že „být sama sebou“ je alfou a omegou všeho. A přesto se někdy zaměňuje se sobectvím. Jako děti často slyšíme „to je sobecký“ nebo „nemůžeš se takhle chválit“ – ale tříletá sebestřednost je důležitá. Jen není dobré v ní uvíznout, ale ani není dobré, aby nám byla zakázána.
- Co to pro Vás znamená „být sama sebou“?
Být sama sebou je být ve svém středu, v lásce k sobě, ale také v prostoru, ve svých vztazích a naplňující práci. Náš vnitřní svět je hodně pestrý, bohatý. Je to ten prostor, kde můžeme dělat zázraky. Když je v souladu s reálným světem, který žijeme, vzniká pohoda, radost, spokojenost. Ženská síla se svou jemností, citlivostí a otevřeností ke spolupráci je zároveň plná odolnosti a síly, krásy a záře. Pokud si to uvědomíme a nebudeme se snažit budovat silovou odolnost a výkonnost za každou cenu, začneme se cítit jinak, chovat jinak, vztahy se začnou měnit, udržíme si své světlo.
- Sama píšete, že ve vašem projektu jsou vítáni i muži. Jak se liší Vaše práce s nimi?
Moje práce s nimi je stejná, jejich příchod je jiný. Většinou přicházejí na popud své ženy nebo kamarádky. Ale muži, když přijdou, jsou tzv. přichystaní. Už ví, že nejde všechno utáhnout jen rozumem a fyzickou silou a dají duši šanci. Jejich procesy jsou rychlé a silně transformační. Ano, milé ženy, vaši muži jsou vítáni, má to jen jedno omezení, a to je jejich vnitřní motivace.
- Ve Facebookové skupině je neuvěřitelných 790 členů. Může se do této skupiny přihlásit každý?
Ano, každý, koho baví koukat na svět přes souvislosti. Jde o bezpečné prostředí, kde dávám podnětné otázky k vlastní sebereflexi a informuji o svých aktivitách. Skupina je pojmenovaná pro ženy, a tak tam jsou převážně ženy.
- Jak žena (nebo muž) pozná, že je čas vytočit Vaše číslo a oslovit Vás s radou o pomoc?
Životní situace mohou být různé, co mají ale společné, je pocit, že není šťastná a je v nepohodě.
Například, když cítí, že i když má vše, co potřebuje, není spokojená a neví (nebo jen tuší), proč to tak je.
Nebo má strach například z ženskosti nebo chyby. Strach může být pro mnohé z okolí iracionální, ale ona ho prostě má a neví si s ním rady.
Nebo je unavená, má málo životní energie a potřebovala by se podívat, kde jí utíká.
Nebo má v nepohodě nějaký vztah s mámou, tátou a partnerem, nebo jejíž děti jsou v nepohodě.
Nebo, i když má už hodně odžito, načteno a prošla semináři, ale nedostatek sebehodnoty ji pořád dohání.
- Změna není možná jako mávnutím kouzelného proutku. Jak dlouho jste zpravidla v kontaktu se svými klienty?
To je opravdu různé. Někdo je připravený, uděláme 3hodinovou hustou transformaci a je hotovo. Jiný pracuje postupně, vrstvu po vrstvě, jemně a klidně. U některých se známe roky a řešíme pouze případy nouze.
- V květnu se mohou ženy těšit na Váš online kurz a na podzim na přednášku na festivalu Buď zdráv v Trutnově. O čem to celé bude, kam byste nás případně ještě pozvala?
Ano, v květnu plánujeme s Věrou Svoboda Kučerovou online kurz pro ženy podnikatelky. Cením si této spolupráce. Věrka je žena marketingově velmi zdatná, ví jak posunout ženu v podnikání. Já zase umím ošetřit ženě bloky, překážky, sabotéry, prostě ji nenechat padnout do propasti podvědomé hry. Vím, že do projektu obě jdeme srdcem a to je pro mě důležité.
Na festival Buď zdráv jsou pozváni kromě mě například Jaroslav Dušek, Pjér La Šéz a Jan Vojáček. Hovořit budu o ženském, jinovém přístupu ke zdraví a léčení. O tom, jak se ve vztazích můžeme pustit do hloubky lásky, a přesto neuvíznout v pouhé emoční rovině.
- Jste naší věrnou zákaznicí. Proto mi nedá, abych se nezeptala. Které naše kousky patří mezi Vaše nejoblíbenější?
Miluji svou růžovou sukni Pink mandala. Je nádherně volná, ženská. Nosím ji do města s džínovou bundou a bílými keckami nebo doma jen tak s bílým trikem. Užívám si ji i na tanci – naučila jsem se od své tříleté holčičky, že točící sukýnka je prostě radost, a umím si ji užít. Mám ještě tyrkysovou Pachamama sukni, moje nejoblíbenější barva, která mi připomíná moře a svobodu. Děkuji za to, že mohu tyto vnitřní pocity projektovat i ve hmotě. Díky vám.