Dopřej si to! Od 14. do 17.7. je na www.pachamama.cz VELKÁ LETNÍ SLEVA 20% na vše. Váš kód: leto20.

Menopauza a sex

Když jsem se připojovala, abych s psycholožkou Klárou Trávníčkovou online probrala žhavé téma intimního života zralých žen, měla jsem neumyté vlasy, v klíně termofor a přišla jsem si tak nepatřičně. Vždyť jdeme mluvit o sexu, proboha! Ukázalo se ale, že ten termofor je docela symbolický…

Nene, že moje ohřívací láhev ladí k tématu sexuálního života v menopauze? Jak to myslíš, Kláro?

Jeden z příznaků přicházející zralosti u žen i mužů je, že k intimitě potřebujeme čím dál tím víc naladění, pohody a možná i nějakých pomůcek. Výsledek pak ale stojí za to. Ve dvaceti jsme na to vlítly, ani nevěděly jak – a taky to kolikrát podle toho vypadalo. Zralejší intimita s sebou často nese hlubší prožitek a větší pocit odměny.

Stejně jako u ostatních příznaků menopauzy, o kterých jsme se bavily v minulém rozhovoru, jsou změny v sexuálním životě velká příležitost k transformaci. Už prostě nemáme takovou nálož hormonů, která by nás nutila skočit na každého, kdo alespoň rámcově odpovídá naší představě o přitažlivém protějšku. Tím se nám ovšem otevírá prostor pro sofistikovanost, zkoumání potřeb vlastního těla, zjišťování, co nám skutečně dělá dobře. Pro někoho možná poprvé v životě. Zdá se vám to pozdě? Lepší teď než nikdy.

V souvislosti s menopauzou se často mluví o ztrátě libida, to mi jako fajn příležitost k transformaci nepřijde, vysvětlíš to?

IMG_0842_1To, čemu se v západním světě říká ztráta libida, ale i ostatní negativní příznaky jako třeba suché, křehké vaginální sliznice, nás nutí změnit zažité vzorce a vedou k zvídavosti, experimentování, zkoušení nového… a ovoce tohoto snažení může být překvapivě sladké.

Co je to vlastně ta ztráta libida? Většinou se tím myslí ztráta spontánní chuti na sex a prameny uvádějí její výskyt u 30–50 % žen v přechodu. Ale tady už se dostáváme do rozporu sociálního očekávání vůči realitě. U žen (a velmi často ani u mužů) není spontánní chuť na sex jediná správná norma. Je naprosto běžné, že obě pohlaví mají takzvaně responzivní touhu – tedy že se neobjeví sama od sebe, ale vznikne v průběhu nějaké aktivity, třeba když jeden z páru začne, přitulí se, a chuť u druhého vznikne v průběhu tohoto procesu.

Takže pokud cítíte ztrátu libida, zamyslete se, jaká na sebe máte očekávání? Klasická „pornografická“ představa, že chuť se zkrátka objeví s intenzitou vulkánu a pokud ne, nejste sexuálně v pořádku, je dost naivní. S věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že zkrátka jen potřebujeme věci jinak – víc péče, konkrétní podmínky a třeba vztahový kontext. Proto raději než o sexu mluvím o intimitě, lépe vyjadřuje komplexnost celého tématu.

Další zajímavá věc je, že výzkumy zatím nepotvrdily, že by snížená chuť na sex nějak souvisela s poklesem hormonů (zatímco třeba u suchosti sliznic, vadnutí kůže, depresí a jiných příznaků ano, tam to souvisí prokazatelně s hormonální hladinou). Pravděpodobně tedy nejde jen o hormonální, ale mnohem složitější záležitost, která se odvíjí od dalších okolností životní situace i priorit té které ženy.

kolaz IIIZmiňuješ rozdíl mezi sexem a intimitou, v čem spočívá?

Diskutabilní předpoklad západní společnosti je, že sex rovná se penetrace. Ženám i mužům to hrozně škodí, protože ne vždy je průnik příjemný nebo vůbec technicky možný, ale to neznamená, že musíme rezignovat na celou oblast intimity. Nehledě na to, že penetrace je příčinou orgasmu jen u zhruba třetiny žen, ostatní potřebují nekoitální praktiky nebo kombinaci obého.

Když si připustíme, že sex nemusí být to, co jsme si doteď myslely, otevírá se nám možnost od základu se podívat na své potřeby. Jak já, a nikdo jiný než já, vnímám svou intimitu a co teď potřebuju jinak. Můžu znovu, nebo možná pro někoho vůbec poprvé, prozkoumat svoje tělo – svýma rukama, případně pomůckami, zjistit, co mi dělá dobře.

Pak se můžu zaměřit, jak o tom mluvit se svým partnerem. Jak komunikovat, že nejde o výkon a začíná období hledání, pomalejšího a citlivějšího prožívání. Mimochodem, opustit výkonovou orientaci je key word nejen v sexualitě a ohromně se to vyplatí ve všech oblastech života.

Jak o tom tedy mluvit s partnerem?

Nejen ženy se proměňují a zralé muže dokáže ohromně uklidnit, že přestává jít o výkon, že respektujeme jejich tělesné změny a změny v touze – protože pro muže je ohromné tabu přiznat, že mají obavy, že přestávají být chlapi, když už na to nechtějí skočit jako králík. Je pro ně velmi úlevné, že nejde o splnění úkolu na poli orgasmu, ale o něhu, hlazení, hru, zkoumání, jaký druh pohybu a doteku dělá v novém nastavení oběma dobře.

Když o tom žena začne mluvit, tak se muži sakra uleví a oba můžou intimitu zkoumat nově, citlivěji. Pro oba je to léčivé a komunikace otevírá bránu k nové blízkosti ve vztahu, k druhým líbánkám, a nejednou povstane milostný život jak Fénix z popela a my si říkáme, panebože, proč já to takhle nedělala celý život. Skvělou inspirací může být vědomý přístup. (Ten už jsme na našem blogu zmiňovaly v článku o tantrickém orgasmu.)

IMG_0710To vypadá, že sex v přechodu už bude vždycky jen ta něžná, pomalá záležitost… Není to málo a není to nuda?

To vůbec nemusí, naopak, v této životní fázi se spousta žen pouští do různých experimentů se sexuální dynamikou, některé zkoumají svou hetero a homoflexibilitu nebo posouvají své hranice experimentováním s různými praktikami. Mezi současnými padesátnicemi je celkem trend zkusit žít nějakou dobu se ženami. Má to logiku, žena splnila svou roli matky, už nemusí pracovat na pokračování a zajištění rodu ve straight vztahu a hlavně – začne jí být jedno, co si o ní ostatní myslí.

To už jsi zmiňovala v minulém rozhovoru, ale je to skutečně tak, že strach ze společenského odsouzení s menopauzou odchází tak snadno?

Samozřejmě záleží na osobnosti ženy i na okolnostech, jak byla vychovávaná a jakým způsobem žila svou dosavadní dospělost. Ale je fakt, že tahle síla se začne v perimenopauze zdvíhat, začínám zjišťovat, proč vlastně to či ono neřeknu nahlas a proč je vlastně takový problém obléct si fialovou mikinu s králičíma ouškama… A tuhle superschopnost můžu posilovat, vyživovat svobodnou bytost v sobě a dávat ji do rovnováhy s dámou, která ví, že kolena musí být při sezení u sebe. Jak moc budu posilovat kterou stránku, to už je moje volba.

S čím vším stojí a padá chuť na sex u zralých žen?

Apetence u žen i mužů je v tomhle věku strašně křehká krajina, musí se poskládat mnohem víc aspektů. Třeba úroveň životní energie, vyčerpaná žena prostě nemá chuť. Roli hraje i nedostatek vnitřní intimity partnerů, na její rozvoj nebyl čas, když byly děti malé, partneři museli pracovat, pečovat a nebyl čas se k sobě partnersky přibližovat.
Ohromně důležitý je vztah k vlastnímu tělu, ženy se často přestávají cítit atraktivní. Gravitace spolu se sníženou pružností tkání dělají své a když se to spojí s faktem, že stud je u žen pěstovaný téměř od narození (schovej si tu pipinku, jsi moc hubená, tlustá, máš moc velká prsa, nebuď vyzývavá…), tak se některým ženám až uleví, že mají sexuální fázi za sebou a s úlevou se vzdávají pojetí sama sebe jako sexuální bytosti.

To se děje především u žen, které v dětství čelily obrovskému studu a sex vnímaly jen jako prostředek k založení a udržení rodiny. K tomu připočtěte předsudek, že staří lidé sex nemají a pokud na něj mají chuť, je to úchylné – to je strašně nebezpečné sebenaplňující proroctví a především ohromná blbost, lidé dokáží mít nádherný a naplňující sex až do smrti.

Není to logické? Vždyť krásu zralého těla až na výjimky na obálkách časopisů opravdu nevídáme.

IMG_0873Přesně, ve společnosti se starší tělo stále považuje za odpudivé, což je strašné stigma, jak pro ženy, tak pro muže.  Stojí za to si tohle bolestivé téma otevřít a dobře se na to podívat: dokážu přijímat své tělo tak, jak se změnilo, se striemi, povislou kůží, menší pružností…?
Je to začátek jemné, dlouhodobé práce, která směřuje k akceptaci těla prostřednictvím oceňování, co všechno dokázalo, zvládlo, jak mě dobře neslo tím životem, vzpomenu si na konkrétní situace, kdy třeba tohle vrásčité povolené břicho nosilo a vyživovalo moje děti. Může z toho vzejít velký pocit vděku.

Někdy se dočtete, že si máte na svém těle hledat místa, která se vám líbí. Jsem přesvědčená, že lepší způsob je hned od začátku pracovat na přijetí svého těla jako celku. A ano, skutečně je možné, aby se vám vaše tělo líbilo v každém věku. Nakonec, zamysleme se, kdo vlastně určuje estetiku a stanovuje, že hladké je hezké a vrásčité je škaredé?

IMG_0828Neláska, která do nás v dětství byla zasazená, je neuvěřitelná. Podívejte se třeba, jak přijímáte lichotky – co se vám děje v hlavě, co vyjede za první reakci. A ta bývá často smutná, místo radosti naskočí „to von říká jen tak“. Proč lichotku prostě nemůžeme přijmout, opravdu se tak strašně nenávidíme?
Tohle samozřejmě můžeme řešit v každém období života, ale v menopauze k tomu máme razantnější, palčivější příležitost, fyzické změny jsou zjevné a relativně rychlé. A já se rozhoduju – můžu posilovat sebenenávist, nebo se učit krok za krokem přijímat a přivítat příležitost konečně to začít obracet.

Když to shrneš, jakou největší výhodu nabízí menopauza naší sexualitě?

Když vynecháme tu pohodu, že nemůžeme otěhotnět, tak hlavní výhoda je svoboda ve zkoumání intimity. To je ten největší přínos vůbec. Máme dobrý důvod, už totiž není čas to odkládat. Teď je čas se opravdu poctivě podívat, jakými všemi způsoby si to můžeme udělat, nechat udělat, nebo někomu udělat. A k tomu bych vás ráda vyzvala, protože každá vteřina druhé půlky života je drahocenná.

 

Klára Trávníčková - www.doboure.cz
klara.doboure@gmail.com


Další články

BLOG  /  červenec 2024

Jste introvert a podnikáte?

Přečtěte si na našem blogu tipy, jak se podpořit, od mentorky a terapeutky se specializací na introverty a únavový syndrom Jany Neuwerthové Šmýdové.

BLOG  /  červen 2024

Kouzlo nečekaného

Víte, co je to kongenialita? Slovník uvádí mentální blízkost, provázanost s něčí osobností, tvorbou či dílem. A přesně to se stalo copywriterce Hance a tvůrčí duši Pachamamy Vendy. Naprosto (kon)geniálně si oblékly naše triko s krátkým rukávem výstřihem dozadu. A vypadá to skvěle!

BLOG  /  červen 2024

A osud zamíchal kartami...

Lákají vás karty nebo se jich bojíte? Přečtěte si, jak s Osho Zen Tarotem pracuje Hanka Beranová, jestli na výklad chodí i muži a jak to má taková kartářka s módními trendy.

BLOG  /  Květen 2024

Jak se zrodila Pachasukně a proč je tak dlouhá

Pachasukni jsme nevymyslely my, o tu jste si řekly samy. A pěkně hlasitě. Přečtěte si, jak se to všechno událo a poskládalo.

BLOG  /  Květen 2024

Nejsi na to moc mladá?

Aneb menopauza je jen pro starý…. . Co vás jako první napadne, když se řekne žena v přechodu: Jak vypadá? Je jí 35 nebo 60? Připadá vám 35 absurdní? Jestli ano, přečtěte si článek ...

BLOG  /  Duben 2024

Svatby, co mají hloubku

Květen je už od dob K. H. Máchy lásky čas – a kdo by o ní měl vědět víc než Markéta Van Prchalová, která láskyplnými okamžiky žije každý svůj pracovní den. Je totiž svatební ritualistka...

BLOG  /  Duben 2024

Práce s čakrami do mě narazila

Alice Kirš se s námi podělila o svůj způsob, jak se rozvíjet a uzdravovat tancem. Zjistěte, jak funguje Chakradance a proč by mohl pomoci i vám.

BLOG  /  Březen 2024

V Pachamama stylu: každá sukně má svůj jedinečný příběh

Když se podíváme na naši jarní kolekci sukní a triček, připomínáme si, že náš cíl není jen nabízet módní kousky, ale takové, které posilují v ženách sebevědomí. Eva nám poprvé otevřela oči tím, jak naše...

BLOG  /  Březen 2024

O vztazích, osobních volbách a menopauze

O přechodu se říká, že umí se vztahy zacloumat. Jak s kterými. Pokud za ten nejdůležitější považujete vztah sama k sobě, pak máme dobrou zprávu – psycholožka Klára Trávníčková tvrdí, že t...

BLOG  /  Leden 2024

Úplněk ve lvu

ÚPLNĚK ve lvu 25.01. 2024 v 18:54. Působení úplňku je citelné od 25.01. od 08:37 do 27.01. do 20:10.. . Luna se nachází v ohnivém lvu a slunce ve vzdušném znamení vodnáře. . . LEV =...

BLOG  /  Leden 2024

Nový seriál – všechno, co jste chtěla vědět o menopauze a neměla se koho zeptat

V rozhovoru s psycholožkou Klárou Trávníčkovou jsme otevřely otázky, na které vám váš gynekolog nejspíš odpověď nedá. A tímto rozhovorem to nekončí, hodláme se ptát i dál. Těšte se, na na...

BLOG  /  Leden 2024

Novoluní v kozorohu

NOVOLUNÍ v kozorohu 11.01. 2024 ve 12:57. Energie novoluní je citelná od 10.01. od 02:33 do 12.01. do 04:00. Vysoce citliví mohou vnímat lunární energie i dříve než je uvedeno.. . K...

BLOG  /  Prosinec 2023

Úplněk v raku

ÚPLNĚK v raku 27.12. 2023 v 01:33. . Působení úplňku je citelné od 26.12. od 16:15 do 30.12. do 01:22. . . Rok 2023 začal úplňkem v raku (07.01.) a také jím končí jakoby nám chtěl př...

BLOG  /  Prosinec 2023

Pachamama, jak ji (možná) neznáte – zjistěte, co jsme zač

Zjistěte, kdo se pro vás otáčí na 56 m² obchodu Pachamama.

BLOG  /  Listopad 2023

Z odpuštění a úcty se rodí láska

Tamara Melissa už třetí dekádu provází ženy a často i muže cestou od zranění k hojení v zásadních životních tématech. Vždycky v dušičkovém čase se věnuje tématu smrti, po kterém následuje advent a hledání vnitřního světla.

BLOG  /  Listopad 2023

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně?

Jak to chodí před Vánoci v mydlárně? V Pachamamě se rády díváme pod pokličku podnikatelkám, kterým stejně jako nám dává jejich práce smysl. Proto jsme se zeptaly Jitky Prokšíkové z Mydlárny U Dvou koček, jak prožívá předvánoční čas ona.

BLOG  /  Listopad 2023

Podzim z pohledu tradiční čínské medicíny

Zeptala jsem se Radky Vymlátilové, terapeutky tradiční čínské medicíny, co teď prospěje naší imunitě. Hned na začátku jsme si „mimo záznam“ posdílely, že se nám teď oběma daří moc hezky a s podzimem jako bychom sklízely plody našeho celoročního snažení. A tak Radka začala rozhovor přáním…

BLOG  /  říjen 2023

Jak jsem vzala 3 sukně do Budapešti

Přečtěte si, proč by se mělo odpočívat (nejen) na podzim, že extravagance je v Maďarsku standard a jak jsem se sladila s budapešťskou hromadnou dopravou.

BLOG  /  Září 2023

Jak nosit dlouhou sukni i v zimě

Ochladilo se? To nás nezastaví. Přečtěte si pár tipů, jak vynosit dlouhé sukně, zazářit a nenastydnout.

BLOG  /  Září 2023

Tantrický orgasmus pro ženy

Pachasvět není jen o oblečení – v článcích se s vámi rády dělíme o témata, která nás zaujala. Tentokrát je to knížka Tantrický orgasmus pro ženy autorky Diany Richardson.

BLOG  /  Srpen 2023

Jak na to, abyste si voněla i v horku

Pocení k létu zkrátka patří. Někdo koláče v podpaždí považuje za neodpustitelné faux pas a bojuje proti němu antiperspiranty. Jiní upřednostňují řešení bez kontroverzního hliníku a vyhýbají se také oblečení z umělých vláken, které v horku zapáchá.

BLOG  /  Srpen 2023

Top 8 sukní babího léta

Letní dovolená si žádala zářivé barvy a vy jste nám s červenou a tyrkysovou málem utrhaly ruce. Děkujeme! Blížící se babí léto zjemňuje do zlaté, jantarové a zemité hnědé. Nová kolekce 8 sukní má ambici oba trendy propojit v nádherných kombinacích teplých i studených odstínů. Najděte to pravé pro svůj barevný typ.

BLOG  /  Srpen 2023

Nosím stále totéž… nebo ne?

Sukně, tílko a navrch kvalitní triko s tříčtvrtečním rukávem… Znamená to, že nemáte fantazii, nebo jste zkrátka objevila svůj styl? Pojďme se na to podívat.

BLOG  /  červenec 2023

Léto z pohledu tradiční čínské medicíny

Léto je období nejvyššího jangu, horka a plnosti. Zjistěte, co jíst, jak sportovat a co si oblékat, aby vás léto nevysilovalo, ale naopak vyživilo.

BLOG  /  červen 2023

Endometrióza: „Pátrejte po informacích a po ženách, které ji mají,“ radí Marta Uhlířová z vlastní zkušenosti

V tomto článku si s Martou povídáme o tom, jak se vyrovnala s endometriózou.

BLOG  /  červen 2023

Nech zaznít svůj hlas

„Učím lidi naladit své tělo tak, aby jejich hlas zněl,“ říká lektorka Marta Uhlířová.. . Marta není logopedka, i když učí lidi, jak mluvit. Je něco mnohem více. Díky jejím lekcím se ...

BLOG  /  červen 2023

Baví mě oblékat se žensky

Autentická písničkářka Marie Tilšarová si s námi popovídala o svém partnerství a vědomé volbě nechat o sebe pečovat. Podělila se i o čerstvou inspiraci, jak do života přizvat víc hojnosti.

BLOG  /  Květen 2023

15 novinek pro dračice, romantické víly i decentní dámy

Zeptaly jsme se vás, co chcete. A vy jste měly jasno. Chcete něco ohnivějšího! Ale taky něco tlumenějšího, v čem se budete cítit dobře v práci. Víc odstínů modré a fialové a pak ještě...

BLOG  /  Květen 2023

Rozhovor s Evou Kovaříkovou

Když jsem volala kvůli rozhovoru, byl právě první jarní den a Eva Kovaříková z centra Živá voda šla po louce v Pachamama sukni, navolno, a smála se: „Hádej, co mám právě na sobě?“ Tak...

BLOG  /  Duben 2023

O Human designu s Janou Jánovou

Poznejte způsob, jak porozumět lépe sobě, svým dětem, partnerům i lidem kolem vás . . Human design používám sama už mnoho let k vlastnímu osobnímu rozvoji. Pomáhá mi při důležitých i...

BLOG  /  Duben 2023

Jaro

S příchodem jara by se tedy i v nás měla probudit touha jít do akce. Pokud tomu tak není, pak se musíme podívat zpět do zimního období, jak jsme tam hospodařili se svou energií. Na jaře totiž sklízíme, co jsme zaseli v zimě.

BLOG  /  Březen 2023

Maxisukně – trend jara 2023

Že bychom předběhly dobu? Naše zákaznice nový trend maxisukní nezaskočil, spokojeně vytahují ze skříně oblíbené kousky a chystají nové kombinace. Nošení sukní v aprílovém počasí má...

BLOG  /  Březen 2023

Oslava ženství

8.3. je Mezinárodní den žen. Tento den je úzce spjat s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. . Je to svátek, který má smysl. Má smysl neusínat na v...

BLOG  /  Leden 2023

Zima

Velká část zimy už je za námi, ale stále není pozdě si toto období navnímat a tělo i duši pohladit. Stejně jako u jiných ročních období, i u zimy platí – chovejme se jako příroda.

BLOG  /  Leden 2023

Hopi oheň

Dnes, 1.1.2023, máme příležitost udělat první posvátný mírový rituál v tomto roce - Hopi oheň inspirovaný indiánským kmenem Hopiú. Kmen Hopi jsou původním indiánským kmenem, který dnes žij...

BLOG  /  Listopad 2022

„Řecké archetypy pomohou probudit vaše nevědomí,” říká Veronika Kubátová

Staré řecké báje a pověsti od Petišky má dosud v paměti mnoho z nás. Ale co je skutečně schováno za příběhy zpracovanými jako pohádky pro děti? Hloubku řecké mytologie pro vás obje...

BLOG  /  Listopad 2022

Svíčky, které Vás nadchnou

Lucie Ročárková se zabývá výrobou svíček a vykuřovadel a díky spojení s netradičním materiálem jsou její svíčky zároveň umělecká díla a každá svíčka je originál.

BLOG  /  říjen 2022

„Víte, jak pečovat o prsa?“ ptá se Iveta Kučerová

Staráte se o svá prsa? A nemyslím tím pouze pravidelné samovyšetření kvůli rakovině prsu. Víte, co jim prospívá a co škodí? Prsa jsou část těla, o které se otevřeněji začíná mluvit až v posl...

BLOG  /  Září 2022

„Výslovnost je jen třešinkou na dortu,” říká logopedka Petra Nejedlá

Někdy žasnu nad tím, jaké cesty vedou k mým setkáním s inspirativními a úžasnými ženami. Jedním z takových případů je i setkání s Petrou Nejedlou, logopedkou, lektorkou a výtvarnicí, kt...

BLOG  /  Srpen 2022

S Marií Fryčovou jsme si splnily sen navzájem

Patříte k těm, kteří se nemohli vynadívat na fotografie našich nových kolekcí krátkých sukní a tílek s braletkou? A to nejen kvůli úžasným barvám a vzorům, ale také kvůli modelce? Tou byla tentok...

BLOG  /  červenec 2022

Aktivace Theta healingu

Milá ženo, milí muži, udělej si na sebe a svojí duši prostor i během rušného léta, ať ho můžeš prožít propojená a nasycená. Zvu Tě k velké letní Theta Healingové aktivaci na oslavu v...

BLOG  /  červenec 2022

„Kde je pochopení, tam je i respekt,” říká Míla Hlávková, průvodkyně žen na cestě změn

Další ze zajímavých žen, které bych Vám ráda představila na našem blogu, je Míla Aine Hlávková. Míla je průvodkyní žen, které se rozhodly pro změnu a jejichž cílem je najít vnitřní...

BLOG  /  Květen 2022

„PŘIZNAT VŠE, JAK TO JE. NEFOTIT ILUZE,” TAK FOTÍ PAVLA KURKOVÁ, FOTOGRAFKA PACHAMAMA

Pavla Kurková je autorkou našich úžasných fotografií na e-shopu. Co na nich obdivuji, je přirozenost a to, že dokáže zachytit radost, klid a mnoho dalších pocitů. Fotografie tak díky ní nejsou pouze způsobem, jak ukázat produkt, ale jak zachytit jeho energii.

BLOG  /  Březen 2022

„Ženská energie tady je a my se jí nesmíme bát.“ Rozhovor s Bedřiškou Žufanovou

Posláním Bedřišky Žufanové je pomáhat ženám najít samu sebe, znovu se začít radovat z maličkostí a být se sebou spokojená. To, že to není samozřejmost, ví nejedna z nás. Bedřiška je...

BLOG  /  únor 2022

Příběhy v sukni aneb všechny tváře ženství - Lenka Simerská

Jak se vidí Lenka sama, mi poodhalila v rozhovoru, který jsme vedly během focení jednoho příjemného letního dne na pražských Vinohradech. Moje první otázka směřovala, jak jinak, k jejímu vztahu k sukním.

BLOG  /  Leden 2022

DENÍK, KTERÝ TI ZMĚNÍ ŽIVOT

Na Eriku jsem narazila náhodou o loňské Svatojánské noci na kakaovém rituálu. Erika mi tehdy řekla o svém deníku vděčnosti, a protože praxe vděčnosti je mi hodně blízka, deník mě ihned zaujal a netrvalo dlouho, a už jsem si v něm doma listovala.

BLOG  /  Listopad 2021

Yellow Sisters

„HLAS JE NEJDOKONALEJŠÍ HUDEBNÍ NÁSTROJ A ZPÍVAT MŮŽE SKUTEČNĚ KAŽDÝ,“ říká Antonia Nyass ze skupiny Yellow Sisters.

BLOG  /  Listopad 2021

VÍTEJ PERIMENOPAUZO! Sbohem, hormonální rovnováho!

Už jsou to dva roky, co nespím, zažívám stavy úzkosti. Mám snad poprvé v životě chuť na pivo. Na sladkosti úplně minimálně, i tak váha stoupla o 15 kg. Nejsem blázen, jsem žena! Moje prsa jsou teď naprosto výstavní, stejně jako monumentální zadek a já si to fakt užívám! Poprvé v životě sklízím u mužů i žen pochvaly. Moje ženskost je fakt vidět! Moje tělo prochází další úžasnou změnou. Doufám, že z toho vyjdu silnější, než kdy dřív, i když jsou právě moje emoce na horské dráze.

BLOG  /  Srpen 2021

Pro "staré" ženy v sukni

Ukázalo se, že bejt stará, neznamená mít prázdný ruce, ale že je to skvělá příležitost bejt prostě "jen" já. Protože konečně jsem dost stará na to, abych žila skutečně svůj vlastní život.

BLOG  /  Srpen 2021

Světový den ženského orgasmu

No být jeho manželka, nevím, zda by mě taková kompenzace uspokojila. Představa, že mě partner za roky abstinence nebo neuspokojivého sexu odmění „mezinárodním“ svátkem mi nepřipadá příliš naplňující... více v článku :)

BLOG  /  červenec 2021

FRANTIŠKA PLAMÍNKOVÁ, PŘÍBĚH NEZLOMNÉ ODVAHY A SÍLY

ZAPOMENUTÁ BOJOVNICE ZA ROVNOPRÁVNOST A SVOBODU ŽEN

BLOG  /  červen 2021

Slunovrat

Blíží se nám významný přelomový bod v roce a tím je LETNÍ SLUNOVRAT, kdy se mění energie v přírodě a stejně tak i v nás, protože jsme s ní neodlučitelně spjaté. Proto má smysl zabývat ...

BLOG  /  červen 2021

Nová kolekce sukní konečně dorazila!

Z Bali připluly po moři, vylodily se v Hamburku, prošly náročnými celními procedurami a teď jsou připravené pro vás. . Klasické dlouhé i letně zkrácené sukně. . Neskutečně pohodlné, ...

BLOG  /  Leden 2021

Hromnice, Imbolc a první záblesky jara

Už je vám zima dlouhá? Každý rok se už od října těšíte na Vánoce, týden, dva po nich ještě čerpáte z jejich atmosféry a pak už byste nejraději skočili rovnou do jara? Zpomalte a rozhlédněte se kolem sebe - příroda ještě zdánlivě odpočívá, pod povrchem ale začíná pomalu klíčit jaro. Pojďme se inspirovat, vysazovat semínka nových nápadů, ale nepřepalme to se startem. Každé období v roce má pro nás poselství, které se vyplatí následovat. O prvním přelomovém období takzvaného Kola roku se rozepsala Markéta Prchalová.

BLOG  /  Listopad 2020

Jak sladit podzimní šatník s dlouhou sukní?

Je podzimní ráno a vy stojíte trochu bezradně před otevřenou skříní. Sama to moc dobře znám. Do kalhot se mi nechce a tak lovím na ramínkách, co bych mohla obléknout k dlouhé sukni, aby...

BLOG  /  Listopad 2020

Ostrůvky radosti aneb 10 tipů, jak si vykouzlit dobrou náladu

Rádi bychom vám představili Janu Rosu - průvodkyní rituály, ženskými kruhy a seberozvojovými semináři, lektorku práce s pánevním dnem. Jana žije a tvoří v magické krajině Bílých Karpat. Domovina žítkovských bohyň ji inspiruje k vnitřní práci na sobě a chce se s vámi podělit o své nejosvědčenější tipy, jak si vykouzlit dobrou náladu.

BLOG  /  říjen 2020

Co prospívá ženskému srdci za úplňku?

Co se to děje? Převalujete se v posteli a nemůžete spát? Kouknete znaveně z okna a … je tam! Úplněk. To se dalo čekat.

BLOG  /  Září 2020

Nejnovější kolekce dlouhých i krátkých sukní je tady! Hurá!

Dočkaly jsme se. Přes veškeré komplikace spojené se zákazem cestování se nám podařilo ještě před koncem léta dopravit z naší milované Indonesie kolekci pestrobarevných dlouhých sukní. UFFFF!

BLOG  /  červen 2020

Braletky po roce. Stovky prodaných kousků a spokojených žen

Braletky jsme do e-shopu Pachamama.cz zařadily v březnu 2019. Nebyl to krok do neznáma. Tento nový produkt jsme pro vás poctivě testovaly, nosily, natahovaly, mnohokrát praly a zase nosily. S nadšením jsme pak braletky nabídly i vám a doufaly v to, že se vám trefíme do vkusu. Po více než roce a stovkách prodaných kousků dnes můžeme říct, že braletky patří k nejprodávanějším produktům. Máme velkou radost z toho, že jste si je tak oblíbily. Že braletky ještě neznáte? Mrkněte na recenze jejich spokojených nositelek.

BLOG  /  Březen 2020

Fotografka ženské duše Jana Bínová

Domluvily jsme pro vás slevu v hodnotě 500 Kč na focení ženské duše s Janou Bínovou. Slevový voucher najdete uvnitř článku ve fotogalerii :)

BLOG  /  říjen 2019

Šicí dílna na Bali

Příběh s nápadem vytvořit šicí dílnu se začal odvíjet už v prosinci 2018, kdy jsme koupily šicí stroj švadleně Agung, aby mohla začít šít sukně pro e-shop www.pachamama.cz

BLOG  /  Duben 2019

Koupily jste šicí stroj a ani o tom možná nevíte!

Tak vám to chci říct a poděkovat vám. Od září 2018 jste u nás nakoupily tolik sukní, že jsme mohly Agung, naší švadleně, koupit její vlastní šicí stroj. Společně s ní jsme jej pořídi...

BLOG  /  Březen 2019

O braletkách

Braletku na svém těle miluju! Je to jediné, co je mi na prsou příjemné dokonce víc než nemít nic.

BLOG  /  Listopad 2018

Indonéská batika z rukou mistra Aldima

Uhrančivé oči, pevný postoj a decentní úsměv. V předsíni stál pan Aldim a podal nám od barev černou ruku a sledoval...

BLOG  /  Květen 2018

Agung, ta která šije sukně

Rozhovor s paní Agung. Jak potkala muže svých snů, co je jejím posláním a kolik sukní zvládne ušít se dočtete v tomto článku..