E-SHOP
Hopi oheň
Dnes, 1.1.2023, máme příležitost udělat první posvátný mírový rituál v tomto roce - Hopi oheň inspirovaný indiánským kmenem Hopiú. Kmen Hopi jsou původním indiánským kmenem, který dnes žije na severu Arizony. Hopi neboli „Hopituh Shi-nu-mu“, v překladu znamená "Mírumilovní lidé", anebo "Ti, kteří žijí v míru". Říká se, že jsou jediným známým společenstvím lidí, které nemá ve své historii zkušenost války a proto se považují za nositele poselství mírumilovného života na Matce Zemi. Jejich původ sahá až k počátkům lidské historie. Jsou známí také svými jasnozřivými schopnostmi.
Základem učení a stylu života Hopiú je hluboká úcta a respekt ke všem formám života,soužití v míru a vzájemném respektu.
Hopi oheň je symbolem zrození nového. Jemný dým vynáší vzhůru naše modlitby a přání žít společně v harmonii a lásce. Očišťuje a obnovuje naši přirozenost a spojení s veškerým životem. Popel z tohoto ohně má léčivou moc a symbolizuje Esenci života. Hopi oheň se zapaluje na mnoha místech světa vždy jednou měsíčně vždy ve dnech se stejným číslem jako daný měsíc, tedy:
1.1., 2.2., 3.3., 4.4., 5.5., 6.6., 7.7., 8.8., ...atd.
Do ČR tento zvyk přivezla šamanka Alice Hamm. Obřad je určený pro zachování míru, vzájemného soucitu, lásky, úcty a porozumění a je věnovaný (nejen) Pachamamě, tedy naší Matce Zemi.
Posvátný oheň Hopi je symbolem propojení všech modliteb za mír a harmonii. Jde o společné setkání lidí v kruhu kolem ohně, kde je důležitý záměr, důvěra a láska vložená
do společného rituálu.
Jak si udělat rituál Hopi doma:
S touto energií se můžeme propojit v den konání i doma nebo na cestách, zapálit si svíčku a pronést nahlas nebo v duchu svoje modlitby a poděkování. Pokud je něco s čím se chceme rozloučit,
napišeme to na papír, poděkujme a spalíme to.
Ideální je Hopi oheň připravit v přírodě, kde je ohniště:
Večer se sejdeme u ohniště z kamenů, s otevřenými srdci a záměrem se připojit svými modlitbami a myšlenkami a podpořit tak cestu Země a všech bytostí na ní žijících k míru,spolupráci a radostnému a smysluplnému prožívání.
Ohniště představuje zmenšený medicínský kruh. Dřevo použité na oheň ve tvaru pagody symbolizuje propojení Matky Země s člověkem. Větší obvodová polínka symbolizují muže a jemnější klacíky
a chrastí uvnitř symbolizují ženy a děti. Oheň zapaluje vždy žena z východní strany nebo se zapaluje ze čtyř světových stran březovou kůrou.
Po zapálení ohně se pronášejí modlitby a přání ve směru slunce.
Dokud oheň hoří, přinášíme mu v kruhu modlitby a přání pro uzdravení sebe, druhých i celé planety. Nakonec necháme úplně dohořet uhlíky, darujeme ohni vonné byliny (může být šalvěj, levandule, tabák a pod.) společně s našimi slovy díků, vděčnosti a ocenění za všechno, co v životě dostáváme.
Oheň se udržuje do svého vyhoření, nové dřevo se nepřikládá. Zůstáváme v kruhu, dokud žhne poslední uhlík. Posvátný popel z ohniště má léčivou sílu, smícháme ho s popelem z předešlých ohňů a každý si může trochu popelu odnést domů.